دیدار و گفتگو با جناب آقای مهندس سید جواد میر حسینی

دیدار و گفتگو با جناب آقای مهندس سید جواد میر حسینی عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی  عمران و بهسازی شهری ایران

جناب آقای مهندس نورفردی مدیرعامل بام شهر و جناب آقای مهندس سینا قائمی مدیر عامل شرکت بام خانه سبز طی دیدار با جناب آقای مهندس سید جواد میر حسینی عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی  عمران و بهسازی شهری ایران درخصوص سازوکار ورود بخش خصوصی به حوزه نوسازی بافت فرسوده با محوریت محله و مشارکت مردم و جلب اعتماد اجتماعی و اقتصادی مردم از طريق پروژه اجرا شده پایلوت در محله نظام آباد توسط شرکت بام خانه سبز، گفتگو کردند.

دیدار و گفتگو با اعضای شورای شهر تهران

جناب آقای دکتر محمد جواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران و جناب آقای دکتر علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران

جناب آقای دکتر مهدی کاوسی مدیرعامل گروه توسعه مهندسی بام و جناب آقای مهندس سینا قائمی مدیر عامل شرکت بام خانه سبز طی دیدار با اعضاء محترم شورای شهر تهران، درخصوص سازوکار ورود بخش خصوصی به حوزه نوسازی بافت فرسوده با محوریت محله و مشارکت مردم و جلب اعتماد اجتماعی و اقتصادی مردم از طريق پروژه اجرا شده پایلوت در محله نظام آباد توسط شرکت بام خانه سبز، گفتگو کردند.

دیدار و رایزنی با مهندس سید رضا میرصادقی

دیدار و رایزنی با جناب آقای مهندس سید رضا میرصادقی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران

جناب آقای دکتر مهدی کاوسی مدیرعامل گروه توسعه مهندسی بام و جناب آقای مهندس سینا قائمی مدیرعامل شرکت بام خانه سبز طی دیدار با جناب آقای مهندس سید رضا میرصادقی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درخصوص سازوکار ورود بخش خصوصی به حوزه نوسازی بافت فرسوده با محوریت محله و مشارکت مردم و جلب اعتماد اجتماعی و اقتصادی مردم از طريق پروژه اجرا شده پایلوت در محله نظام آباد توسط شرکت بام خانه سبز، گفتگو کردند.

رییس جمهور خبر داد: آغاز دوره ای جدید در بازسازی بافت های فرسوده

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این گفت و گوی تلویزیونی که دوشنبه شب برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از طرح‌هایی که در بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده که هم به موضوع مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله و هم به بحث اشتغال و هم به زندگی و رفاه مردم مربوط می‌شود مسأله بافت‌های فرسوده است،  اظهار داشت: تصمیم گرفته ایم در سراسر کشور این کار آغاز شود البته اولین تصمیم‌گیری برای بازآفرینی شهرها و بافت‌های فرسوده از سال ۹۳ در دولت یازدهم شروع شد و در این زمینه مقرراتی وضع و جلسات متعددی تشکیل و محله‌هایی در سراسر کشور تعیین شد که شرایط بافت فرسوده دارند لذا در ماه‌های پیش رو و سال‌ آینده مردم شاهد یک تلاش مضاعف در این زمینه خواهند بود.

دکتر روحانی اضافه کرد: برای همین منظور در بودجه نیز پیش‌بینی شده تقریباً در محله‌هایی که بافت فرسوده وجود دارد آنجایی که می‌توانیم زمین را اختصاص دهیم یا زمین دولتی یا شهرداری و یا مربوط به نهادهای عمومی ، زمین مجانی برای احداث ساختمان در اختیار توسعه‌گرها قرار می‌دهیم و افرادی که در بافت‌های فرسوده هستند را به طور مجانی به این ساختمان‌ها منتقل می‌کنیم. به عبارتی هر کسی به ازای هر متر ساختمان که دارد، ۱.۲متر در ساختمان جدید شرایط مسکونی را برای او بدون پرداخت هزینه فراهم می‌کنیم، یعنی مردم به صورت مجانی داخل ساختمان جدید خود می شوند و ساختمان‌های قدیمی آنها تخریب می‌شود و تبدیل به پارک و فضای لازم برای زندگی مردم می شود. این ساختمانی که می‌سازد معادل این، یک ساختمان دیگر هم در همان زمینی که در اختیارش می‌گذاریم، می‌سازد که در سایه آن ساختمان معادلش خرج خودش را در می‌آورد و به سود هم می‌رسد در ساختمان معادل که خالی است ما تسهیلاتی را در اختیار می‌گذاریم یعنی تضمین می‌کنیم که این ساختمان سریع به فروش برسد و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار افراد قرار می‌دهیم تا اینکه به خانه‌اولی‌ها یا هر کسی که خانه می‌خواهد به زندگی‌شان برسند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: طرح بافت های فرسوده یک طرح بسیار خوبی است برای این کار ما از بانک‌ها و صندوق توسعه و بودجه دولت استفاده می‌کنیم و این سه مورد برای بافت فرسوده در کنار هم قرار می‌گیرد و ان شاء الله اولین کلنگ آن در دهه فجر و در بهمن‌ماه و در تهران و در برخی از شهرستان‌ها زده می‌شود و سال دیگر به سرعت اینکار را ادامه می‌دهیم. این یک اقدام بسیار مبارکی هم برای مقاوم‌سازی هم برای رفاه مرم و هم برای اشتغال است یعنی در بخش ساختمان یک اشتغال خوبی آغاز می‌شود.

شهردار منطقه۲۰: شهرری ۱۳۷ هکتار بافت فرسوده دارد

خبرگزاری فارس – ۱۳۹۵/۰۴/۰۱

به گزارش خبرگزاری فارس،سید احمد صفوی شهردار منطقه ۲۰ در دویست و شصت و نهمین جلسه شورا، پس از استماع گزارش رئیس کمیسیون سلامت درخصوص معضلات منطقه ۲۰، تصریح کرد: چهارشنبه بازار شهر ری از سال ۷۴ با شکل گیری روز بازارها کار خود را آغاز کرده است.

وی با اشاره به مشکلات خیابانی که به چهارشنبه بازار وصل است و ۱۰۰۰ متر طول آن است، ادامه داد: در ضلع شرقی این خیابان کارخانه سیمان و در ضلع غربی خانه های مسکونی قرار دارد. از همین رو طرح انتقال این کارخانه ها را در دست برنامه داریم تا با کمک فرمانداری و شورای شهر این مجموعه را نظم ببخشیم.

شهردار منطقه۲۰ همچنین با بیان اینکه کارخانه سیمان ری بعد از تعطیل شدن با برخی افراد تفاهم کرده که اراضی را در اختیار آنان قرار دهد و ماشین آلات سنگینی که در کارخانه بودند در حال استفاده در این مجموعه هستند، اظهار داشت: این ماشین‌ها در پروژه‌های عمرانی فعال بودند، اما امروز که رونق ساخت و ساز راکد شده است، تجمع این خودروها آلودگی‌های صوتی و هوا را ایجاد کرده‌اند که نیازمند احکام برای انتقال این کارخانه هستیم.

صفوی با یادآوری اینکه مشکلات این کارخانه به دو دهه گذشته باز می‌گردد، خاطرنشان کرد: حل این مشکل مسائل حقوقی دارد و باید آرای قضایی برای آن صادر شود. در زمینه ساماندهی معابر نیز باید بگویم در زمینه بافت فرسوده با بسته‌های تشویقی ارائه شده امیدواری ایجاد شده تا ساماندهی و احیا بافت فرسوده شهر ری در قسمت مرکزی تحقق یابد.

شهردار منطقه ۲۰ با تاکید بر اینکه شهرری بیش از ۱۳۷ هکتار بافت فرسوده دارد که با همت خوب مردم و بسته‌های تشویقی امید است این مشکل رفع شود، خاطرنشان کرد: بحث معادن نیز نیاز به نظارت جدی تر وزارت بازرگانی و صنعت و معدن دارد. بهره برداری بی رویه از معادن که در حاشیه بی بی شهربانو است نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

صفوی تاکید کرد که بهبود کیفیت زندگی شهر دغدغه مدیریت شهری نیز هست و متذکر شد: آمادگی داریم تا در کنار هر دستگاهی که در این زمینه دغدغه سلامت مردم را دارد،بایستیم و همکاری کنیم.

انتهای پیام/

آدرس‌های جذاب ساخت‌و‌ساز

دنیای اقتصاد – ۱۳۹۵/۰۴/۰۱

مناطق پرحرارت بازار مسکن شهر تهران برای پذیرش سرمایه‌گذاری‌های جدید ساختمانی شناسایی شد.بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره استراتژی بهینه ساخت و ساز در مقطع فعلی بازار ملک –که از یکسو ساخت و ساز مستعد خروج از رکود است و از سوی دیگر معاملات مسکن فاصله‌ای تا رونق ندارد- حاکی است که در شرایط کنونی، بساز و بفروش‌ها با انتخاب آدرس صحیح برای سرمایه‌گذاری می‌توانند در فاصله‌ای کم بعد از تکمیل ساختمان‌های نوساز، نسبت به فروش آنها اقدام و از تکرار ماجرای «رسوب آپارتمان‌های خاص اما فاقد مشتری» در بازار جلوگیری کنند.

به گزارش دنیای اقتصاد، جزئیات نشانی جذاب برای ساخت مسکن در پایتخت، نشان می‌دهد: در حال حاضر ۵ منطقه در تهران، «مقصد نیمی از معاملات خرید» آپارتمان است که هم به لحاظ «پراکندگی جغرافیایی» در جهات مختلف شهر قرار دارند و هم از بابت «پوشش طیف تقاضای مصرفی»، نیاز ملکی دهک‌های مختلف را پوشش می‌دهند. تجمیع این سه ویژگی به ترتیب در مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۵ و ۱۴، پتانسیل این ۵ منطقه را برای شروع پروژه‌های جدید مسکونی در بالاترین سطح نسبت به سایر مناطق ۲۲ گانه تهران قرار داده است.

سرمایه‌گذاران ساختمانی در صورت هدایت بازار خود به مناطق پرمعامله بازار مسکن، نه‌تنها «سختی فروش» در آینده را نسبت به مناطق دیگر پیدا نمی‌کنند که در فرآیند ساخت و ساز، به دلیل «کشش تقاضای مصرفی» طی دست کم یک سال آتی، می‌توانند بخشی از واحدهای مسکونی در حال ساخت را «پیش‌فروش» کنند و در نتیجه «احتمال ناپایداری» در قیمت مسکن را از طریق افزایش عرضه در مناطق پروزن بازار معاملات، کاهش دهند.

فعالیت‌های گذشته بساز و بفروش‌ها، هماهنگی قابل‌قبولی با رفتار متقاضیان خرید مسکن در تهران نداشته به‌طوری که سهم قابل‌توجهی از پروانه‌های ساختمانی مورد درخواست سازنده‌ها، در مناطقی که کمترین حجم معاملات مسکن در آنجا انجام می‌شود، صادر شده است.۵ منطقه پرفروش بازار مسکن تهران، تحت‌تاثیر نوع تسهیلاتی که در حال حاضر برای ساخت و خرید مسکن از جانب بانک‌ها پرداخت می‌شود، کاملا مناسب هر دو مدل رایج سرمایه‌گذاری ساختمانی است.

بساز و بفروش‌ها معمولا یکی از دو سبک «دریافت وام بانکی ارزان قیمت برای ساخت» یا «اتکا به منابع خود برای شروع پروژه و تامین مالی ادامه کار از طریق پیش‌فروش» را برای آپارتمان‌سازی در تهران انتخاب می‌کنند. از بین ۵ منطقه جذاب برای ساخت مسکن، مناطق ۲ و ۴ و ۵ برای مدل دوم مناسب هستند و در مناطق ۱۴ و ۱۵ که جزو بافت فرسوده محسوب می‌شوند، چون وام ۶۰ میلیونی ساخت مسکن با بهره «صفر» و به‌صورت بدون سپرده پرداخت می‌شود، مساعد مدل اول است. نتایج بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد اگرچه بازار مسکن تهران در کل مناطق ۲۲ گانه استعداد ساخت و ساز را دارد اما کشش فروش فعلا در برخی مناطق به دلیل نبود تقاضای موثر و مصرفی و همچنین وجود واحدهای نوساز فروش نرفته، خیلی پایین است و در مناطقی دیگر، در سطح متوسط قرار دارد.

در ۵ منطقه پرمعامله بازار مسکن، علاوه بر جاذبه‌های نام برده شده برای سرمایه‌گذاری ساختمانی، یک عامل دیگر نیز بستر ورود سرمایه‌گذاران را هموارتر کرده است. قیمت زمین مسکونی در این ۵ منطقه، به‌صورت پلکانی، با رتبه جذابیت ساختمانی این مناطق، هماهنگ است. طبق آخرین آمار رسمی از میانگین قیمت ملک کلنگی در شهر تهران، قیمت فروش زمین در منطقه ۵ کمتر از ۴ و در منطقه ۴ کمتر از منطقه ۲ است. در مناطق ۱۴ و ۱۵ نیز قیمت زمین در مرز قیمت متوسط شهر –مترمربعی کمتر از ۵ میلیون تومان- معامله می‌شود.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، ۶۵ درصد متقاضیان بازار مسکن شهر تهران، ۹ منطقه پایتخت را برای خرید آپارتمان انتخاب می‌کنند. به این ترتیب، علاوه بر اولویت مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۵ و ۱۴، مناطق ۸ و ۱۰ و ۷ و ۶ نیز می‌توانند به‌عنوان مکان پربازده ساخت و ساز، مورد انتخاب سرمایه‌گذاران قرار گیرد. با ورود بازار مسکن به مسیر پیش رونق معاملات، مناطق جذاب و برخوردار از کشش حداکثری ساخت‌و‌ساز در شهر تهران مشخص شد.به گزارش «دنیای اقتصاد» در حالی که رکود سه‌ساله در بازار معاملات مسکن منجر به افت شدید سرمایه‌گذاری ساختمانی در روند ساخت‌و‌سازها شده، بروز نشانه‌های روشن خروج از رکود در بازار معاملات مسکن، طی ماه‌های اخیر، دو انتخاب متفاوت را در حال حاضر پیش روی فعالان ساختمانی از بابت انتخاب محل ساخت قرار داده است.در شرایطی که پیش بینی‌ها حاکی است همزمان با قرار گرفتن بازار مسکن در مسیر پیش رونق، فعالیت‌های ساختمانی هم طی ماه‌های آینده وارد فاز رونق خواهد شد، هم اکنون مناطق پرکشش به لحاظ ورود سرمایه‌گذاران به فعالیت‌های ساختمانی و آغاز ساخت‌وسازهای جدید قابلیت شناسایی و ارزیابی پیدا کرده است.

بر این اساس، در حالی که آخرین آمارها از وضعیت معاملات مسکن در پایتخت از دو نکته بسیار مهم حکایت دارد، ملاحظات موجود در رابطه با این دو موضوع، نقشه راه سازندگان و سرمایه‌گذاران ساختمانی را شفاف‌تر می‌کند.

علاوه بر قرار گرفتن بازار مسکن در انتهای مسیر پیش رونق همزمان با افزایش نسبی حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت، اولین نکته مهم در این زمینه به مصرفی بودن عمده معاملات خرید ملک در شهر تهران مربوط می‌شود که باعث ایجاد کشش قابل توجهی برای جذب سرمایه‌گذار و شروع فعالیت‌های ساختمانی در این مناطق شده است.

اولین علامت از ظرفیت جدید ساختمانی
هم اکنون اولین علائم از ظرفیت ساخت‌وسازهای جدید در دوران رونق معاملات مسکن برای سازندگان قابل شناسایی است که مصرفی بودن بازار تقاضا و به تبع آن نیاز به آپارتمان جدید در مناطق معمولی و مصرفی شهر تهران به‌عنوان سر نخ شروع فعالیت‌های جدید ساخت‌و‌ساز در پایتخت محسوب می‌شود.

نکته دوم، به تکمیل ظرفیت برخی مناطق از آپارتمان‌های خاص شامل برج‌های مسکونی یا واحدهای لوکس بزرگ متراژ برمی‌گردد که موجب شده هر چند این مناطق در گذشته از جاذبه‌های قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران ساختمانی برخوردار بوده، اما هم‌اکنون به جهت شروع دوره تازه‌ای از فعالیت سمت تقاضا برای طیف مشخصی از ساخت و سازها – آپارتمان‌های مصرفی – این مناطق در حال حاضر کشش آغاز عملیات جدید ساختمانی را ندارند. مناطق شمالی شهر تهران که تاکنون سهم قابل توجهی از ساخت‌و‌ساز واحدهای مسکونی را به خود اختصاص می‌دادند و جزو مناطق جذاب برای سرمایه‌گذاران ملکی به شمار می‌رفتند هم اکنون باید جای خود را به سایر مناطق پایتخت بدهند که از نظر ویژگی‌ها و مشخصه‌های اقتصادی، معمولی‌تر و مصرفی‌تر هستند.

به این ترتیب، در حالی که همواره تحولات مربوط به سرمایه‌گذاری‌ها و ساخت‌و‌سازهای جدید در حوزه مسکن با تاخیر چند ماهه در مقایسه با معاملات خرید ملک آغاز می‌شود، سیگنال‌های پیش رونق در بازار معاملات مسکن علائم قابل توجهی از مناطق پر کشش برای ساخت‌و‌سازهای جدید و جذب نقدینگی سرمایه‌گذاران ساختمانی منعکس می‌کند.این مناطق، نواحی مختلفی از شهر تهران هستند که به دلیل سبقت حجم معاملات خرید آپارتمان در آنها نسبت به کل معاملات پایتخت طی ماه‌های اخیر، هم اکنون از پتانسیل بالا و قابل توجهی برای ساخت‌و‌ساز برخوردار هستند.

از سوی دیگر، رکود ساختمانی در این مناطق طی دو سال گذشته، همزمان با افزایش تقاضا ناشی از قرار گرفتن بازار مصرفی مسکن در مسیر پیش رونق، موجب شده، هم اکنون، حجم ساخت‌و‌ساز در این مناطق از کل ساخت‌وسازهای شهر تهران، در مقایسه با حجم معاملات صورت گرفته عقب‌تر باشد که این موضوع امتیاز مضاعف برای بسازو‌بفروش‌ها محسوب می‌شود.به این معنا که اگر چه این مناطق هم اکنون به دلیل وجود آپارتمان‌های مصرفی و در نتیجه استقبال از سوی بخش عمده‌ای از خریداران با رشد تقاضای خرید مواجهند اما حجم ساخت‌و‌ساز در آنها به میزانی است که نمی‌تواند با این حجم از تقاضا برابری کند. این در حالی است که در برخی دیگر از مناطق، هم اکنون «سهم ساخت‌وساز مسکن از کل ساخت‌وسازهای شهر تهران» در مقایسه با سهم معاملات آن مناطق از کل معاملات بیشتر است. عرضه زیادتر از معاملات آپارتمان در این مناطق، کشش پایین ساخت‌و‌ساز در آنها نسبت به سایر مناطق را نشان می‌دهد.

۵ منطقه پرکشش ساختمانی
بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از آخرین وضعیت ساخت‌و‌ساز و معاملات مسکن نشان می‌دهد در حال حاضر، معاملات خرید مسکن در ۵ منطقه از شهر تهران (مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۴، ۱۵) معادل ۴۷‌درصد از مجموع معاملات خرید مسکن در مناطق ۲۲ گانه پایتخت را به خود اختصاص می‌دهد.به عبارت دیگر نزدیک ۵۰ درصد از معاملات خرید آپارتمان این روزها در این ۵ منطقه انجام می‌شود که سهم بسیار بالایی از کل معاملات مسکن شهر تهران را شامل می‌شود.

این در حالی است که از سوی دیگر، سهم این پنج منطقه از کل ساخت‌و‌سازهای پایتخت کمتر از ۳۷ درصد است.فاصله موجود بین سهم این ۵ منطقه از مجموع معاملات شهر تهران با سهم آنها از ساخت‌و‌سازهای پایتخت نشان دهنده ظرفیت و کششی است که هم اکنون برای شروع عملیات جدید ساختمانی از سوی سرمایه‌گذاران در این مناطق وجود دارد.در این میان، بیشترین کشش سرمایه‌گذاری ساختمانی معطوف به منطقه ۵ شهر تهران است که اگر چه مطابق با آخرین آمار رسمی ۲/ ۱۵ درصد از سهم معاملات خرید مسکن از کل معاملات در این منطقه انجام می‌شود، اما تنها ۴/ ۸ درصد از مجموع ساخت‌و‌سازهای پایتخت را به خود اختصاص می‌دهد.

منطقه ۵ شهر تهران، واقع در غرب پایتخت هم اکنون پرفروش‌ترین منطقه در بازار مسکن تهران است که با بیشترین تقاضای مصرفی نسبت به سایر مناطق برای خرید آپارتمان برخوردار است.علاوه بر منطقه ۵، منطقه ۴ شهر تهران هم از لحاظ حجم تقاضا برای مسکن مصرفی جزو مناطق پر رفت و آمد متقاضیان در بازار مسکن محسوب می‌شود.با این وجود، سازندگان و سرمایه‌گذاران ساختمانی در منطقه ۴ پایتخت با مدیریت فاصله بین حجم تقاضا و حجم ساخت و ساز، حجم بیشتری از ساخت‌وسازها را در مقایسه با میزان تقاضا در این منطقه انجام داده‌اند طوری که هم‌اکنون اگرچه سهم معاملات مسکن در منطقه ۴ از کل معاملات پایتخت معادل ۴/ ۱۰ درصد است، اما سهم ساخت‌و‌ساز در این منطقه از کل ساخت‌و‌سازهای شهر تهران برابر با ۱۳‌درصد است.به این ترتیب، می‌توان گفت بین دو منطقه ۴ و ۵ از نظر سهم معاملات خرید ملک و میزان ساخت‌وساز نوعی رابطه معکوس وجود دارد که برای اصلاح بازار بساز و بفروش‌ها لازم است این رابطه تغییر کند.

این در حالی است که این دو منطقه هم‌اکنون پرتقاضاترین مناطق برای خرید مسکن از سوی متقاضیان مصرفی ملک محسوب می‌شوند. در سایر مناطق شهر، سهم معاملات خرید کمتر از یک درصد است.

دو انتخاب برای ساخت ملک
تحت‌تاثیر کشش ایجاد شده برای شروع عملیات ساختمانی در برخی از مناطق شهر تهران، هم اکنون دو انتخاب عمده برای سرمایه‌گذاری ساختمانی پیش‌روی فعالان ساخت‌وساز قرار دارد.

انتخاب اول مربوط به سرمایه‌گذارانی است که قصد ساخت‌و‌ساز جدید با استفاده از تسهیلات یارانه‌ای بانک‌ها به‌خصوص وام بانکی صفر درصد دارند و انتخاب دوم مربوط به آن دسته از سرمایه‌گذارانی می‌شود که قصد استفاده از تسهیلات را نداشته و تنها به دنبال ساخت مسکن در مناطقی هستند که به دلیل کشش سطح تقاضا، بتوانند هر چه زودترساختمان‌های نوساز خود را با شرایط مناسب به فروش برسانند و زمان بازدهی اصل وسود سرمایه خود را کوتاه‌تر کنند.

با توجه به پیشتازی مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴ و ۱۵ در جذب تقاضای مصرفی و در نتیجه ایجاد کشش بیشتر برای فعالیت‌های جدید ساختمانی، می‌توان گفت اگرچه در برخی مناطق معمولی شهر تهران به‌ویژه منطقه ۵ کشش ساخت‌وساز برای سرمایه‌گذاران معمولی وجود دارد، اما هم‌اکنون بافت فرسوده برای آن دسته از سازندگانی که قصد دارند با استفاده از وام بانکی صفر درصد اقدام به ساخت آپارتمان کنند، پرکشش‌ترین مناطق محسوب می‌شود. این وام صرفا به پروژه‌های نوسازی در بافت فرسوده تعلق می‌گیرد.مطابق با استاندارد تعریف شده برای شناسایی محدوده بافت‌های فرسوده شهری، هم‌اکنون مناطق ۷ تا ۱۲ و همچنین ۱۴ تا ۱۸ شهر تهران جزو مناطق فرسوده پایتخت محسوب می‌شوند که سازندگان می‌توانند در ازای تخریب و نوسازی واحدهای فرسوده موجود در این بافت‌ها از وام بانکی صفر درصد و سایر مشوق‌های ساختمانی مانند تخفیف در عوارض شهرداری برخوردار شوند.

هم اکنون از ۵ منطقه پر کشش برای ساخت مسکن در شهر تهران ۲ منطقه جزو بافت‌های فرسوده محسوب می‌شوند که سازندگان می‌توانند با استفاده از مشوق‌های تعریف شده عملیات ساختمانی جدید را در این مناطق آغاز کنند. مشوق‌هایی که شهرداری از بابت تراکم اضافه، تخفیف عوارض و پرداخت هزینه طراحی نما به سازنده‌ها می‌دهد در کنار وام ۵۰ تا ۶۰ میلیونی با سود صفر درصد، قیمت تمام‌شده ساخت مسکن در بافت فرسوده را ۲۵ درصد کاهش داده است.

وضعیت «استثنا» در منطقه ۲۲
مقایسه آمارهای موجود در رابطه با نسبت سهم معاملات مسکن در هر یک از مناطق شهر تهران در مقایسه با سهم ساخت‌و‌ساز در هر کدام از این مناطق نشان می‌دهد، اگرچه منطقه ۲۲ شهر تهران چند سال پیاپی جزو مناطق پر ساخت محسوب می‌شد اما هم اکنون سهم ساخت‌و‌ساز در این منطقه نسبت به سال‌های قبل با کاهش چشمگیر در حال صفر شدن است.مطابق با آخرین آمارهای موجود، هم‌اکنون سهم معاملات مسکن در منطقه ۲۲ مسکن تهران معادل ۱/ ۱ درصد است و این در حالی است که سهم ساخت‌و‌ساز در این منطقه نسبت به کل ساخت‌و‌سازهای شهر تهران به ۵/ ۰ درصد تقلیل یافته است.

این در حالی است که تا پیش از این سهم ساخت مسکن در این منطقه همواره بیش از ۵ درصد بوده است؛ به‌عنوان مثال در سال ۹۳ این سهم در آمارهای رسمی معادل ۶/ ۶ درصد از کل ساخت و سازها را به خود اختصاص داده است. کاهش محسوس ساخت‌و‌ساز مسکن در منطقه ۲۲ شهر تهران را می‌توان علامت روشن از اعمال سیاست‌های محدودکننده برای ساخت برج‌های بلند مرتبه در این منطقه از سوی شورای‌عالی شهرسازی و معماری طی سال یک سال گذشته اعلام کرد.

شورای‌عالی شهرسازی دو سال پیش در مواجهه با انبوه ساخت‌و‌سازهای صورت گرفته در منطقه ۲۲، نسبت به تکمیل ظرفیت جمعیت‌پذیری در این منطقه به شهرداری هشدار داد و در نهایت دستور توقف ساخت‌و‌ساز جدید در این منطقه را صادر کرد.به دنبال افت محسوس سهم ساخت‌و‌ساز در منطقه ۲۲ شهر تهران از مجموع ساخت‌و‌سازهای پایتخت، کارشناسان مسکن به سرمایه‌گذاران ساختمانی پیشنهاد می‌کنند حال که ضوابط محدودکننده مبنی بر ممنوعیت برج‌سازی در منطقه ۲۲ اعمال شده است، فاصله ایجاد شده بین سهم معاملات و سهم ساخت‌و‌ساز در این منطقه را به منزله ایجاد کشش جدید ساخت‌وساز تلقی نکنند.

به اعتقاد این کارشناسان، بر خلاف سایر مناطقی که وجود تفاضل بین سهم معاملات و سهم ساخت‌و‌ساز از مجموع معاملات و ساخت‌و‌سازهای شهر تهران نشان‌دهنده ایجاد کشش تازه برای ساخت‌وسازهای جدید در پایتخت است، این فاصله در منطقه ۲۲ به‌عنوان یک استثنا شناخته می‌شود.

بنابراین در حالی که به سازندگان مسکن توصیه می‌شود برای بازدهی زودتر و بیشتر اصل و سود سرمایه خود به سمت آغاز عملیات ساختمانی در مناطق پر کشش به لحاظ حجم معاملات بروند، کارشناسان در مورد منطقه ۲۲ نسبت به پیامدهای خرید زمین به سازندگان هشدار می‌دهند. کارشناسان می‌گویند: سازندگان به قصد خرید زمین ارزان به این منطقه وارد نشوند چراکه حتی در صورت وجود زمین ارزان قیمت، افت احتمالی قیمت زمین در این منطقه نه‌تنها ناشی از کشش ساختمانی برای ساخت‌و‌ساز جدید نیست بلکه به‌طور قطع نتیجه اعمال محدودیت برای برج‌سازی در این منطقه است.

وام ۷۰ میلیونی نوسازی بافت‌ فرسوده

خبرگزاری فارس – ۱۳۹۵/۰۳/۳۱

به نقل از فارس،عبادالله فتح‌الهی در جمع خبرنگاران از آغاز پرداخت وام نوسازی ۷۰ میلیونی خبر داد و گفت:‌ پرداخت این وام آغاز شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران ادامه داد: این وام ۵۰ میلیون تومان برای ساخت و ۲۰ میلیون تومان ودیعه مسکن با سود ۲ درصد است و به ازای هر واحد ۷۰ متری با احراز ریزدانه‌های زیر ۱۰۰ متر پرداخت می‌شود.

به گفته فتح‌الهی تا کنون ۴ هزار نفر را برای دریافت وام به بانک معرفی کرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران به نمای ساختمان‌ها در بافت فرسوده اشاره کرد و گفت:‌ به ازای نمای ساخت و ساز متناسب با نمای کمیته منطقه از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض داده می‌‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: ستاد نوسازی و بازآفرینی مناطق شکل گرفته است،‌گفت: این کار با محوریت مدیریت محلات است و همه زیرساخت‌های فنی نوسازی را بر عهده دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران گفت: برای اولین بار در بودجه دولت ۴۰۰میلیارد تومان از دیون دولت به شهرداری‌ها در حوزه نوسازی بافت فرسوده به تصویب رسیده که امیدواریم هر چه زودتر در اختیار نهادها قرار گیرد.

فتح‌الهی با بسته‌های تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده کلانشهر تهران اشاره کرد و گفت:‌ اعطای وام قرض‌الحسنه نوسازی،تخصیص۱۰۰ درصدی هزینه انشعابات برق،‌گاز،‌ آب و فاضلاب، اعطای تسهیلات ودیعه مسکن، رایگان نمودن عوارض صدور پروانه شهرداری متقاضیان پرداخت هزینه‌های طراحی نما،‌اعطای کمک هزینه اجرای نما، اعطای تراکم تشویقی، و ارائه کلیه خدمات توسط دفاتر خدمات نوسازی رایگان است.

وی افزود: بسته‌های ویژه محلات هم در نظر گرفته‌ایم که در ۱۴۹ محله و در ۱۲ منطقه اجرا می‌شود و بسته ویژه هر محله متناسب با آن محله خواهد بود و اولویت با منطقه ۱۲ است.

به گفته فتح‌آلهی منطقه ۱۲ را به سه زون جنوبی، تاریخی و شمالی تقسیم کرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌در زون تاریخی حصار صفوی و بخشی از حصار ناصری وجود دارد و کارها بر اساس مقاوم‌سازی وبهسازی انجام می‌شود و با هماهنگی سازمان میراث این فعالیت‌ها انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران همچنین به وام ویژه ستاد بازآفرینی و میراث اشاره کرد و گفت:‌ وام مرمت و احیای ارزش‌های تاریخی داده می‌شود.

وی همچنین در خصوص زون جنوبی منطقه ۱۲ گفت:‌رویکرد و حمایت در این زون بر این اساس است که ساکنینی که آنجا مستقر هستند با شرایطی آنها را مالک کنیم. در حال حاضر در آنجا خانه‌های مجردی شکل گرفته و ما باید این محله را خانواده‌محور کنیم.

فتح‌الهی تأکید کرد: در نوسازی بافت فرسود ه از ادبیات اجباری استفاده نمی‌کنیم.

کاهش ۲۵ درصدی هزینه نوسازی بافت فرسوده

همشهری – ۱۳۹۵/۰۳/۳۱

سیاست‌های گوناگونی برای تشویق مردم به مشارکت درنظر گرفته شده است؛ از کاهش ۲۵درصدی هزینه نوسازی تا وام قرض الحسنه نوسازی در بانک مسکن با سود کمتر از ۲درصد. همه اینها برای آن است که سیمای ناپایدار ساختمان‌هایی که عنوان بافت فرسوده به آنها داده می‌شود، خیلی زود تغییر چهره دهد و تهران به شهری پایدارتر تبدیل شود.
البته ماجرا تنها مربوط به تهران نیست. داستان دنباله‌دار بافت‌های فرسوده به همه شهرهای کشور مرتبط است؛ از تبریز گرفته تا اصفهان و شیراز و اهواز. چهار گوشه این کشور درگیر این معضل است و بیش از ۳۰درصد از جمعیت کشور در همین مناطق زندگی می‌کنند. اما شهرداری تهران این‌بار با بسته تشویقی به سراغ ساکنان بافت‌های فرسوده پایتخت رفته است. قرار است تسهیلاتی که درنظر گرفته شده طی چهار محور ارائه شود. در گام اول تورم کنترل شود و رونق ساخت‌وساز به بافت فرسوده باز گردد که مهم‌ترین سیاست این بخش، کاهش ۲۵درصدی هزینه‌های ساخت است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه توانسته‌ایم ۲۰تا ۲۵درصد هزینه ساخت را کاهش دهیم، گفت که خوشبختانه هزینه انشعاب آب، برق و گاز را در بافت فرسوده رایگان اعلام کردیم که این اقدام برای سال ۹۵ اجرایی شده و به تمامی دستگاه‌ها اعلام شده است. عبادالله فتح‌اللهی با اشاره به تزریق وام قرض الحسنه ۵۰میلیون تومانی برای هر واحد درصورت تجمیع ریزدانه یادآورشد: بانک عامل برای پرداخت این وام، بانک مسکن است. ۹تا ۱۰درصد سود این وام را دولت و بقیه را شهرداری پرداخت می‌کند و خوشبختانه شهرداری تهران در این خصوص ۴۰میلیاردتومان اختصاص داده که تمامی شهروندان می‌توانند برای اخذ پروانه از طریق دفاتر خدمات نوسازی اقدام ‌کنند و از این وام برخوردار شوند.

*نوسازی متوازن
قرار است هر ساله در شهر تهران ۱۰درصد محله‌ها با کمک شهرداری نوسازی شود. در واقع نوسازی محله‌ها با همکاری دستگاه‌های دولتی بوده و بیشتر به نوسازی زیرساخت‌های مورد نیاز پرداخته خواهد شد. به عبارت دیگر در محور دوم بسته تشویقی، نوسازی متوازن و محله‌محور صورت خواهد گرفت و با نوسازی پلاک‌های ریزدانه، مدیریت شهری با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط به نوسازی زیرساخت‌های محلات اقدام خواهند کرد.
به گفته فتح‌اللهی در بسته‌های قبل تنها فرد سازنده مورد حمایت و توجه قرار می‌گرفت، اما هم‌‌اکنون برای نوسازی بافت فرسوده به زیرساخت‌ها نیز توجه شده است. وی خاطرنشان کرد: باید اعلام کنم که در گذشته شهرداری به تنهایی برای نوسازی بافت فرسوده پایتخت وارد می‌شد اما هم‌اکنون سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نیز به این مسئله وارد شده‌اند‌.
فتح‌اللهی توزیع عادلانه مشرق‌ها را سومین شاخص بسته‌های تشویقی اعلام کرد و گفت: در این بسته عنایت ویژه‌ای به پلاک‌های ریزدانه شده است، زیرا ۹۳درصد پلاک‌ها در شهر تهران زیر ۲۰۰متر و ۶۸درصد پلاک‌ها زیر ۱۵۰متر هستند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران هماهنگی میان مردم، دولت و شهرداری را از الزامات نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت اعلام کرد و ضمن اعلام چهارمین محور بسته تشویقی نوسازی بر این بخش گفت: خوشبختانه هم‌اکنون دولت و شهرداری برای بافت‌های فرسوده شهرتهران همدل و همزبان هستند به‌طوری‌که امسال برای نخستین بار در بودجه دولت ۴۰۰میلیاردتومان از دیون دولت به شهرداری‌ها برای بافت‌های فرسوده در مجلس به تصویب رسید که امیدواریم هر چه سریع‌تر این مبلغ به شهرداری‌ها تعلق گیرد.

*محله‌هایی با بافت تاریخی
فتح‌اللهی با اشاره به اینکه ستاد نوسازی و بازآفرینی محله‌های پایتخت نیز هم‌اکنون شکل گرفته است، اذعان کرد: بسته‌های ویژه‌ای برای محله‌های مختلف شهر تهیه شده است. به‌عنوان مثال در منطقه ۱۲که شرایط ویژه تاریخی دارد، به سه زون تاریخی، شمالی و جنوبی تقسیم شده است. در زون تاریخی این منطقه که شامل حصار صفوی و بخشی از حصار ناصری است، برای نوسازی آن با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هماهنگی‌های لازم انجام‌شده و بسته‌ای متناسب با شرایط آن منطقه درنظر گرفته‌ایم.

*بسته تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده کلانشهر تهران
– اعطای وام قرض‌الحسنه نوسازی با عاملیت بانک مسکن
– تخفیف ۱۰۰درصد هزینه انشعابات
– تخفیف ۱۰۰درصد مجوزهای حفاری
– اعطای تسهیلات ودیعه مسکن
– رایگان کردن عوارض صدور پروانه شهرداری متقاضیان
– پرداخت هزینه‌های طراحی نما
– اعطای کمک هزینه اجرای نما
– اعطای تراکم تشویقی

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در گفت‌وگو با تسنیم: نیکزاد: خانه‌دارکردن مردم “افتخار” است نه “فاجعه”

تسنیم – ۱۳۹۵/۰۳/۲۶

علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در واکنش به اظهارات آخوندی مبنی بر فاجعه‌آمیز خواندن مسکن مهر با تأکید بر اینکه مدعیان دلالی خرید هواپیما اسناد آن را در اختیار افکار عمومی قرار دهند، گفت: خانه‌دارکردن مردم “افتخار” است نه “فاجعه”.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم و در رأس آن عباس آخوندی طی سه سال اخیر بارها و بارها مسکن مهر را مورد شدیدترین انتقادات قرار داده و از بیان آن چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند درباره این طرح ابایی نداشته‌اند. در آخرین نمونه آخوندی در صحن علنی مجلس گفت طرح مسکن مهر فاجعه‌آمیز بود و همزمان وزارت راه و شهرسازی قبل را درباره خرید هواپیما مورد تفقد قرار داد آن جایی که تأکید کرد:‌ «پیش از وزارت من برای خرید ۶ فروند هواپیما توافقی صورت گرفت که با رقم مورد توافق اخیر برای خرید همان تعداد هواپیما ۵ تا ۷ میلیون دلار تفاوت دارد».

این مسائل را با وزیر پُرکار راه و شهرسازی دولت دهم در میان گذاشتیم. نیکزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با تأکید بر “فاجعه دانستن طرح مسکن مهر زیر سؤال بردن قانون و کمال بی‌انصافی است”، گفت:‌ وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم در حوزه مسکن عملکرد خاصی نداشته که بتوان نقد کرد به‌طور مثال؛ در ۳ سال گذشته در خصوص احیای بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها چه کرده‌اند؟ در ۳ سال گذشته در خصوص ساخت مسکن‌های حمایتی چه کرده‌اند؟ چند واحد مسکن اجتماعی ساخته‌اند؟

وی در واکنش به اظهارات مربوط به دلالی هواپیما نیز افزود: «اگر کسی مدعی بهره‌مندی ۵ میلیون دلاری دلالان از خرید هواپیما در پیش از این دولت است، باید اسناد آن را بدون هیچ ملاحظه‌ای در اختیار افکار عمومی قرار دهد؛ ما حتماً از این موضوع استقبال می‌کنیم».

مشروح گفت‌وگو با علی نیکزاد را در ادامه می‌خوانید.

*سیاست‌بازان با جو رسانه‌ای به‌دنبال ناکارآمد نشان‌دادن مسکن مهر هستند

تسنیم: آخوندی وزیر راه و شهرسازی دوشنبه هفته جاری باز هم به مسکن مهر حمله کرد و گفت «مسکن مهر فاجعه‌آمیز و اتلاف منابع» بود، نظر شما دراین‌باره چیست؟

نیکزاد: بنده با توجه به شرایط و فضای جامعه، کمک به دولت محترم و در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب قصد ورود و پاسخگویی به مطالب مرتبط به حوزه مسئولیت این‌جانب در دولت دهم را ندارم، اما علی‌رغم میل باطنی و همچنین درخواستها و مطالبات مکرر مردم ناگزیر به شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی در خصوص بخشی از هجمه‌های وارده شدم.

انتظار می‌رفت گزارش وزارت راه و شهرسازی مبتنی بر شعار سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” و گزارش عملکرد وزارت راه و شهرسازی در سال پایانی دولت یازدهم باشد که متأسفانه به آن پرداخته نشد. امیدوارم مطالبی که گفته می‌شود در راستای بهبود شرایط در حوزه‌های مزبور باشد، اما در خصوص طرح مسکن مهر باید گفت این طرح کاملاً منطبق بر گفتمان حضرت امام در شیوه خانه‌دار کردن مردم بود و همچنین بر اساس اصول قانون اساسی و مبتنی بر قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن تعریف شد، بر مبنای کار کارشناسی و مطالعات روز دنیا در خصوص تأمین مسکن اقشار متوسط و کم‌درآمد شکل گرفت و با نگاه ویژه و خاص به محرومان و مستضعفان و متقاضیان واقعی شروع شد.

عدالت را به‌معنای واقعی در حوزه مسکن برای اولین بار پس از انقلاب پیاده و فرصت خانه‌دار شدن را برای همه فراهم کرد. طبق نظرسنجی‌های موجود از طرف عامه مردم هیچ‌وقت با مخالفت روبه‌رو نبوده و این سیاست‌بازان هستند که با جوسازی رسانه‌ای در پی القای ناامیدی و ناکارآمدی این طرح هستند.

*پیشرفت ماهانه نیم‌درصدی مسکن مهر در دولت یازدهم

یک نکته مهمی هم که باید به آن اشاره کنم تأکید حکیمانه رهبر معظم انقلاب در خصوص مسکن مهر در پایان سال اول دولت یازدهم بود که فرمودند: “اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد”، اما متأسفانه اتفاق خاصی در وزارت راه و شهرسازی نیفتاد کمااینکه آمارهای رسمی وزارتخانه می‌گوید در طول این سه سال ماهانه فقط نیم درصد مسکن مهر پیشرفت داشته است.

حال با تمام محسنات مسکن مهر «فاجعه‌آمیز» خواندن این طرح در مواجهه با نمایندگان مردمی که تمام امیدشان به مسکن مهر بوده و هست، زیر سؤال بردن قانون و کمال بی‌انصافی است؛ اما شاید برای بعضی که به گفتمانشان پایبند نیستند «فاجعه» باشد چراکه یک‌میلیون واحد شهری را با ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی تحویل گرفتند اما بعد از ۳ سال هنوز نتوانستند تحویل دهند.

۵۲۰ هزار واحد روستایی را با ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی تحویل گرفتند اما نتوانستند آن را تکمیل کنند. به‌جای اقدام عملی و تلاش برای تحویل، با اهانت به متقاضیان و مردم امیدوار، مسکن مهر را مزخرف خواندند و هیچ طرحی را جایگزین نکردند. با وجود کاهش تورم، آورده متقاضیان برای مسکن مهر را سه برابر کردند، هنوز نتوانسته‌اند مشکل تأسیسات زیربنایی را حل کنند و بسیاری از واحدهای آماده در معرض آسیب است.

با تعطیلی مسکن مهر، یک‌میلیون نفر را بیکار کردند، به‌اندازه سخنرانی در همایشها و سمینارها هم برای مسکن مهر وقت نگذاشتند. به‌واسطه تعطیل کردن پروژه‌های مسکن مهر و جو بی‌اعتمادی در میان متقاضیان هرروز به ناامیدی مردم اضافه می‌شود.

تسنیم: عملکرد دولت یازدهم در حوزه مسکن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نیکزاد: وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن عملکرد خاصی نداشته که بتوان نقد کرد به‌طور مثال؛ در ۳ سال گذشته در خصوص احیای بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها چه کرده‌اند؟ در ۳ سال گذشته در خصوص ساخت مسکن‌های حمایتی چه کرده‌اند؟ چند واحد مسکن اجتماعی ساخته‌اند؟

*تأمین منابع صندوق پس‌انداز مسکن یکم از وصولی اقساط مسکن مهر

تسنیم: مسئولان وزارت راه و شهرسازی سه سال است درباره راه‌اندازی صندوق زمین و مسکن، رهن ثانویه و … حرف می‌زنند.

نیکزاد: ماحصل عملکرد آنها در سه سال گذشته، تلاش در جهت اجرایی شدن صندوق یکم وام خرید مسکن است که منابع آن هم از محل وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر تأمین می‌شود و البته مورد استقبال هم قرار نگرفته است. به اینجا که می‌رسد منابع مالی مسکن مهر مزخرف و فاجعه نیست!

*وزارت راه دولت یازدهم اراده‌ای برای حل مشکلات مسکن مهر ندارد

تسنیم: نظر شما در خصوص هزینه‌های بالای تأسیسات زیربنایی مسکن مهر چیست؟

نیکزاد: در وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم اراده‌ای برای حل مشکل وجود ندارد؛ به‌طور مثال در تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۳۹۵ مبلغ ۵هزار میلیارد تومان از اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی برای افزایش سرمایه بانک مسکن تخصیص داده شده است، سؤال این است: اگر وزارتخانه منابع لازم را در اختیار دارد چرا به تأسیسات زیربنایی مسکن مهر اختصاص نمی‌دهد که به‌قول آقایان ۵۶۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد؟

چرا زمین‌هایی را که از برکت اجرای مسکن مهر ارزش افزوده پیدا کرده و مصوبه دولت را نیز برای هزینه‌کرد در بخش تأسیسات زیربنایی و خدمات روبنایی دارد قرار است به افزایش سرمایه بانک مسکن اختصاص دهند؟

*مدعیان دلالی، اسناد آن را در اختیار افکار عمومی قرار دهند

تسنیم: نظر شما در خصوص کاهش هزینه ۵ میلیون دلاری خرید هواپیما در این دولت و حذف واسطه‌ها چیست؟

نیکزاد: همه ایرلاینها و خطوط هوایی در کشور (به‌جز هما) غیردولتی هستند و به‌خلاف دولت یازدهم که اصرار بر دولتی کردن خریدها و مذاکرات دارد، دولت دهم دخالتی در خرید و نحوه خرید هواپیما نداشت اما تمام حمایتهای فنی و حقوقی را برای تسهیل در خرید انجام می‌داد؛ صنعت هوایی در سال ۸۴ با ۱۱۲ فروند هواپیما فعالیت می‌کرد که با وجود تمام تحریم های شیاطین علیه ملت بزرگ ایران اسلامی این میزان به ۲۲۴ فروند در سال ۹۱ رسید.

اگر کسی مدعی بهره‌مندی ۵ میلیون دلاری دلالان از خرید هواپیما در پیش از این دولت است، باید اسناد آن را بدون هیچ ملاحظه‌ای در اختیار افکار عمومی قرار دهد؛ ما حتماً از این موضوع استقبال می‌کنیم.

اما نکته جالب اینجاست که دستگاه متولی عملکرد خاصی در حوزه توسعه فرودگاهها و صنعت هوایی نداشتند و آنچه تا به حال انجام و افتتاح شده با تأمین مالی و برنامه ریزی دولت قبل بوده و وزارت راه و شهرسازی با اینکه تنها یک سال از دولت یازدهم باقی مانده هنوز از برنامه‌های خود در این حوزه صحبت می‌کنند.

تسنیم: دولت قبل چه اقداماتی در بخش جاده‌ای و ریلی کشور انجام داد؟

نیکزاد: در دولت گذشته ۶۳۲۵۰ کیلومتر انواع راه ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت. علاوه بر این ۴۸۱۵۰ کیلومتر هم با پیشرفت مناسب در اختیار دولت یازدهم قرار گرفت که باید گزارش دهند؛ در طول ۳۴ ماه گذشته چقدر پیشرفت داشته است؟ به‌طور مثال تنها در بخش ریلی ۸۳۷ کیلومتر آماده ریل گذاری تحویل شد که معلوم نیست چه‌مقدار ریل گذاری انجام گرفته است.

تسنیم: و کلام آخر؟

نیکزاد: به نظر می‌رسد طرح این موضوعات در سال پایانی دولت که معمولاً جمع‌بندی و گزارش عملکرد اقدامات انجام شده به مردم است، به‌منظور سرپوش گذاشتن به عدم‌تحقق وعده‌های داده شده باشد؛ به‌ویژه آنکه هنوز گزارشی از اقدامات انجام شده در مسکن اجتماعی، احیای بافت فرسوده، نظام مهندسی، شهرسازی و معماری، تأمین مالی همچون رهن ثانویه و … به مردم داده نشده است.

از طرفی دیگر تکمیل طرح عظیم مسکن مهر نیز با سوء مدیریت موجود در سه سال گذشته تنها ماهانه نیم درصد بوده است، بنابراین مسئولان محترم وزارت راه و شهرسازی به‌جای فرافکنی و انداختن مشکلات به گردن دولت قبل بعد از گذشت ۳۴ ماه، درصدی از برنامه‌های ادعایی خود را عملیاتی کنند؛ بخش راه و بخش مسکن لکوموتیو اقتصاد مقاومتی است و اگر این حوزه فعال شود، به‌دلیل داخلی بودن تمام مؤلفه‌های آن، اقتصاد کشور را بدون نیاز به خارج به حرکت درآورده و از رکود خارج می‌کند؛ و این یعنی تحقق اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران: تدابیر ابلاغی شهردار در نوسازی بافت فرسوده/گزارش‌های سند مالی احیای بهسازی و نوسازی شهر تهران

خبرگزاری فارس – ۱۳۹۵/۰۳/۲۵

به گزارش خبرنگار فارس، جلسه کمیته هماهنگی و برنامه ریزی نوسازی بافت‌های فرسوده زیر مجموعه ستاد بازآفرینی شهر تهران با محوریت مناطق ۷ تا ۲۰ برگزار شد.

ناصر امانی معاون شهردار تهران در این جلسه با تاکید بر صحبت‌های شهردار تهران اظهار داشت: باید مصوبات داخلی و شرح وظایف شهرداری در خصوص صحبت‌های شهردار تهران پیرامون نوسازی بافت فرسوده هرچه زودتر اجرایی شود.

وی با تاکید بر تسریع در تشکیل کارگروه های پیشنهادی مورد نظر افزود: کارگروه مناطق ۷ تا ۲۰ با مسئولیت مرادی، مدیرکل برنامه ریزی شهری امور مناطق، کارگروه سازمانها و شرکتهای موثر در نوسازی با مدیریت صدر، مدیرکل ارزیابی عملکرد و بهبود مدیریت، کارگروه معاونت های ستادی با مدیریت پندار، مدیر کل برنامه و بودجه معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و دبیرخانه مرکزی نیز با پیگیری سازمان نوسازی شهر تهران عملیاتی و محقق شود.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در ادامه با بررسی گزارش مدیران سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص تدابیر ابلاغی شهردار تهران گفت: این تدابیر شامل پنج بند مربوط به بافت فرسوده، بررسی مصوبات هفتاد و نهمین شورای ویژه معاونین شهردار تهران (مورخ ۹۵.۲.۲۶ ، شامل ۱۲ بند)، استفاده از ظرفیت و پتانسیل شهرداری تهران در نوسازی بافت های فرسوده، گزارشهای سند مالی احیای بهسازی و نوسازی شهر تهران و همچنین عملکرد سازمان و اعلام آمادگی درخصوص همکاری و مساعدت با مناطقی که در بافت فرسوده فعالت داشته اند می باشد.

معاون شهردار تهران با اشاره به بسته تشویقی در بافت های فرسوده تصریح کرد: نکته حساس و حائز اهمیت، اطلاع رسانی بسته تشویقی به شهروندان درخصوص بافت فرسوده و تسهیلاتیست که شامل آن می گردد و خطاب به مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و مدیرکل برنامه ریزی شهری امور مناطق گفت: خواست ما اینست که با حضور در مناطق ذیربط و تشکیل جلسه با شهرداران نواحی، ستاد شورایاری و روابط عمومی ها گزارش نحوه اجرای کار را تهیه و ارائه نمایند.

معاون شهردار تهران با تاکید مجدد بر تشکیل اولین جلسه کارگروه های فوق الذکر و مشخص شدن شرح وظایف و ابلاغ احکام افراد عضو در سرعت بخشیدن و اجرایی شدن تدابیر شهردار تهران جهت هوشمندسازی، تخصیص اعتبارات و مستندسازی پیرامون اقدامات تاکید کرد.