ضرورت همکاري دولت و شهرداري براي رسيدگي به وضعيت بافت‌هاي فرسوده

خبرگزاری موج – ۱۳۹۴/۰۷/۲۹

ايرج عبدي، درباره وضعيت نوسازي بافت‌هاي فرسوده در شهرها، گفت: با توجه به قرار گرفتن کشور روي محورهاي زلزله‌خيز نوسازي بافت‌هاي فرسوده از جمله ضرورت‌هاي است که بايد در دستور کار قرار گيرد تا بتوان وضعيت نامناسب ساختمان‌هاي قديمي و فرسوده را سامان داد.
نماينده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه نوسازي بافت‌هاي فرسوده براي توسعه شهري ضرورتي اجتناب‌ناپذير است، به خانه ملت گفت: علاوه بر بافت‌هاي فرسوده در محدوده شهرها، بخشي از بافت فرسوده در حواشي شهرها قرار گرفته‌اند که نوسازي آن‌ها براي توسعه شهري يک ضرورت است.
وي افزود: مداخلات شهرداري و دولت براي اينکه بتوان بافت‌هاي فرسوده شهري را در زمان مشخصي بهسازي و نوسازي کرد کافي نبوده و به نظر مي‌رسد بايد با ارائه بسته‌هاي تشويقي مناسب بين شهروندان ايجاد رغبت کرد؛ واقعيت آن است که دولت و شهرداري بايد امتيازهاي بيشتري براي اين منظور ارائه کنند به شکلي که دولت با ارائه تسهيلات ارزان قيمت و شهرداري با کاهش عوارض شهري مي‌توانند بافت‌هاي فرسوده را مديريت کنند.
عبدي با اشاره به اجراي طرح مسکن مهر در حواشي شهرها، گفت: اين طرح مي‌توانست با تدابير سازنده در داخل شهرها و در محدوده‌هاي فرسوده ساخته شود اما دولت قبل از اين فرصت استفاده نکرد، در واقع اقدامات دولت نهم و دهم براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده مؤثر واقع نشد.
اين نماينده مردم در مجلس نهم يادآور شد: برخي از شهرها به کلي بافت فرسوده هستند، اما؛ در اين مناطق هنوز فعاليت چشمگيري انجام نگرفته اين در حالي است که مديريت دولت و شهرداري به نوسازي و بازسازي بافت‌هاي فرسوده سرعت مي‌بخشد، اما؛ مداخله هر دو به شکل امروزي کارساز نبوده و نيست.
عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: دولت و شهرداري نه در اقدامات موازي، بلکه در طول يکديگر بايد شرايط نوسازي بافت‌هاي فرسوده را فراهم سازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *