تصمیمی مثبت برای مسکن: سازمان مدیریت با یارانه سود تسهیلات مسکن موافقت کرد

خبرگزاری فارس – ۱۳۹۴/۰۸/۰۴

سازمان مدیریت و برنامه ریزی در راستای خروج مسکن از رکود و تحریک این بازار با اختصاص یارانه سود تسهیلات مسکن برای نیمه دوم سال جاری موافقت کرد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی امروز با پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات به منظور تحریک بازار مسکن موافقت کرد. بر اساس این موافقتنامه برای نیمه دوم امسال حدود ۵۵ هزار فقره تسهیلات در بافت فرسوده قابل پرداخت است. این رویداد می تواند به تقویت بازار مسکن کمک کند.

متن صورت‌جلسه “یارانه سود تسهیلات مسکن در اجرای بسته سیاستی خروج از رکود” به شرح زیر است:

صورت جلسه – موضوع: یارانه سود تسهیلات مسکن در اجرای بسته سیاستی خروج از رکود

به منظور هماهنگی در خصوص پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات مسکن برای تحریک بخش مسکن در نیمه دوم سال جاری، جلسه‌ای در مورخ ۷/۲۸/ ۱۳۹۴​ با حضور مدیران عامل محترم بانک مسکن و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار و در خصوص مواد زیر توافق شد:

۱. در اجرای مصوبه مورخ ۸/۸/ ۱۳۹۳ هیئت محترم وزیران برای احیا بافت فرسوده در سال ۱۳۹۴، سهمیه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی بین ۲۴ بانک عامل دولتی و خصوصی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توزیع شده است. تاکنون ۳۴۰۰۰ فقره وام مورد تایید شرکت عمران و بهسازی قرار گرفته که از این تعداد حدود ۱۰۰۰۰ فقره از طرف بانک‌های عامل مورد پذیرش واقع شده است.

۲. به طور متوسط سود دوره مشارکت ۱۸ ماهه وام ۴۰۰ میلیون ریالی، حدود ۹۱ میلیون ریال است که سهم دولت از این رقم حدود ۳۸ میلیون ریال در انتهای دوره ساخت می‌باشد.

۳. با پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد ریال یارانه در شش ماهه دوم سال جاری، حدود ۵۵۰۰۰ فقره تسهیلات در بافت فرسوده قابل پرداخت است.

۴. سهم بانک مسکن از رقم مذکور در صورت وجود منابع،۲۰۰۰۰ واحد(فقره) تسهیلات بوده و سهم سایر بانک‌ها ۳۵۰۰۰ واحد(فقره) خواهد بود.

۵. یکی از روش‌های تامین منابع طبق پیشنهاد بانک مسکن، تسری سپرده قانونی صندوق‌های پس‌انداز مسکن (۲%) به کلیه حساب‌های تعهدی بانک مسکن می‌باشد. با این روش حدود ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال از منابع بانک آزاد شده که می‌تواند در اجرای این طرح راه‌گشا باشد.

۶. اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد ریال در چارچوب موافقتنامه متبادله در اختیار شرکت عمران و بهسازی شهری ایران قرار گرفته تا از طریق بانک مسکن (بانک عامل) برای اجرای این طرح، بین سایر بانک‌ها با نظر شرکت مذکور توزیع شود.

۷. با پرداخت ۵۵۰۰۰ فقره وام مسکن رقمی معادل ۲۲۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار به بخش مسکن تزریق می‌شود.

در بخشی از این مصوبه آمده است: «میزان سقف تسهیلات تامین مسکن در کلانشهر‌ها، پانصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۵۰۰) ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت، چهارصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۴۰۰) ریال و سایر شهر‌ها سیصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰۰) ریال است».

همچنین بر اساس این مصوبه، «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای پرداخت تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه هر یک در هر سال به تعداد ۳۰۰ هزار واحد و در مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقدام کند.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *