هشدار معاون وزیر راه درباره ایجاد بافت‌های فرسوده جدید

خبرگزاری آنا – ۱۳۹۴/۰۹/۰۴

به گزارش گروه اقتصادی آنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی در پانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه‌ای مسکن در ایران افزود: آنچه امروز برای ما بسیار قابل اهمیت است توسعه مجدد و با کیفیت ظرفیت‌های به وجود آمده در سطح شهرها با ابعاد مختلف بافت‌های تاریخی، میانی، سکونتگاه غیر رسمی و اراضی رها شده است که این مطلب بخش مهمی از سیاست‌های توسعه‌ای مسکن را به خود اختصاص می‌دهد.

وی فعالیت‌های مربوط به ناهماهنگی توسعه جدید با بافت‌های شهری به ویژه بافت تاریخی، بی‌توجهی به ظرفیت بافت‌ها و الگوی موجود به اسم بهسازی و نوسازی را فاجعه و هشداری بزرگ و جدی اعلام کرد و تصریح کرد: باید مراقب باشیم که در فرآیند بهسازی، بافت فرسوده جدیدی را ایجاد نکنیم. در دنیا برای جلوگیری از بروز این مشکل دانشی وجود دارد که باید در چارچوب و با توجه به اصول خود انجام شود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تاکید کرد: سیاست‌های توسعه‌ای برای مسکن زمانی تحقق می‌یابد که ضمن اجرای این سیاست‌ها به تمامی شرایط مرتبط با آنها نیز توجه شود.

ایزدی عنوان کرد: احترام به سبک ساختمان‌های پیرامونی، در نظر گرفتن حجم برنامه‌های مجاور، رنگ و نمای بنای ساخته‌شده، عدم تقلید از سبک‌های گذشته، حفظ چشم‌اندازهای زیبا، لزوم توجه به معماری به عنوان نماد عصر خود، برخورداری معماری معاصر از کیفیت بالا و… از جمله موارد با اهمیت در اصول جهانی مطرح شده در حوزه طراحی به شمار می‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی برنامه‌های بهسازی و نوسازی را به وجود آورنده شرایطی برای تامین بخشی از مسکن مورد نیاز کشور اعلام کرد و گفت: این بخش به راحتی قابل دستیابی نبوده و تابع اصول، ادبیات و مبانی خاص خود است که باید به آنها توجه کرد در غیر این صورت شاهد بروز فجایع و مشکلاتی بزرگ خواهیم بود. این مطلب هشداری به برنامه‌ریزان این حوزه است که در صورت ادامه این روند مشکلاتی سخت‌تر از بافت فرسوده به بار خواهد آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *