بهسازی بافت های ناکارآمد شهری ایران در دهه گذشته مستند می شود

ایرنا – ۱۳۹۴/۰۹/۱۶

به گزارش رز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی، «سیامک مقدم» افزود: باید فاصله بین عمل و تئوری بویژه در مورد شاخص هایی که در بازسازی و بهسازی این بافت ها به کار می بریم، کم شود.
مدیر دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران افزود: از مدت ها پیش گروهی در شرکت عمران و بهسازی شهری ایران شاخص های شناسایی و بهسازی بافت های فرسوده را بررسی کردند و سومین نشست کارگروه بهسازی مناطق نابسامان شهری فرصتی بود که اقدام ها و گزارش های کارشناسان شرکت عمران و بهسازی شهری به اطلاع سایر کشورهای عضو نشست وزیران مسکن آسیا و اقیانوسیه برسد.
وی گفت: تارنمایی نیز به همین منظور در نظر گرفته شده است تا درباره شاخص های بافت فرسوده و سایر موضوع ها تبادل نظر شود.
مقدم تصریح کرد: بارها تاکید شده است هر کشوری باید شاخص های کلی را که بر روی آن ها توافق می شود، بومی سازی کند تا بتواند از آن بهره بیشتری ببرد. شکی نیست شاخص های بهسازی بافت های فرسوده در یک کشور در زمان ها و حتی شهرهای مختلف یک کشور می تواند متفاوت باشد.
وی افزود: برای نمونه در گذشته یکی از شاخص های شناسایی افراد کمتر برخوردار، نداشتن کولر بود اما در چنین مواردی با گذشت چند سال شرایط متفاوت می شود و طبیعی است که این شاخص ها نیز باید به روز شود.
مدیر دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد بر تفاوت های موجود بین شهرها و کشورهای مختلف در امر بهسازی تاکید کرد و گفت: با وجود همه این تفاوت ها، شاخص هایی کلی نیز وجود دارد که سعی می شود پس از شناسایی در سطح قاره درباره آن ها توافق شود.
به گفته او، در نشست سه روزه ای که هفته گذشته در تهران برگزار شد، کوشیدیم فاصله میان تئوری تا عمل را از بین ببریم و با تعیین شاخص های شناسایی و بهسازی در این منطقه ها گام هایی عملی برداریم.
وی درباره برنامه مشترک سازمان ملل متحد و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: قرار است با این شرکت برای طرحی درباره مستندسازی و انتقال آموخته هایی همکاری داشته باشیم که وزارت راه و شهرسازی از طریق این شرکت در بیش از ۱۰ سال گذشته در ایران اجرا کرده است.
این مقام مسئول افزود: در همین زمینه، نسخه نخست سند ملی راهبردی احیا، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در سال ۱۳۸۲ منتشر و پارسال به روز شد.
مدیر دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران صریح کرد: در این فاصله در ایران اقدام های زیادی به دست دولت و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران انجام شده است که مستندسازی آنها می تواند در پیشبرد هدف کارگروه منطقه ای بهسازی منطقه های نابسامان شهری آسیا و اقیانوسیه بسیار سودمند باشد.
دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد دوازدهم اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ با حضور مقام های ایرانی و خارجی در تهران گشایش یافت.
این دفتر هدف هایی مانند توسعه، اشاعه و استفاده تخصص، تجربه و تحقیقات کاربردی و اطلاعات در زمینه ساختمان های مقاوم در برابر زلزله در ایران را دنبال می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *