نوسازی ۳۶درصدی بافت فرسوده در پایتخت

خبرگزاری مهر – ۱۳۹۴/۱۰/۰۷

به گزارش خبرنگار مهر، عبادلله فتح اللهی، در برنامه زنده شبکه خبر که با موضوع «بررسی علل کندی بهسازی بافت های فرسوده» و با حضور اعضای هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، هیات مدیره بانک مسکن و کارشناسان مسکن برگزار شد، با بیان اینکه براساس آمار دولت، منهای تهران در سطح کشور تنها ۷ درصد نوسازی صورت گرفته است، افزود: بافت فرسوده با سه مؤلفه ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و عدم استحکام تعریف می‌شود که در تهران با تمام مشکلات و عدم هماهنگی بین متولیان امر نوسازی، ۳۶درصد بافت های فرسوده نوسازی شده است.

وی با اشاره به برخی از اظهار نظرها مبنی بر پیشرفت یک درصدی در ساخت و ساز بافت های فرسوده شهر تهران که دور از واقعیت عینی است، خاطرنشان کرد: به طور میانگین سالانه بین ۳ تا ۵ درصد بافت های فرسوده شهر تهران نوسازی می شود.

فتح اللهی با اشاره به اینکه هر محله‌ای که ۵۱درصد از آن دارای سه ویژگی ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و عدم استحکام باشد، محله فرسوده شناخته می‌شود، گفت: ۳هزار و ۲۶۸ هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه طبق برنامه پنج ساله چهارم و پنجم باید سالانه ده درصد بافتهای فرسوده و ناکارآمد نوسازی می شد، گفت: این در حالی است که قانونگذار برای این امر سازوکار لازم را تعبیه و در اختیار دولت، مدیریت شهری و مدیران اجرایی قرار نداده است و نظارت متناسب با حجم این ماموریت هم در بستر برنامه اتفاق نیفتاده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران برای نوسازی بافت‌های فرسوده اقدامات و تخفیف های زیادی را در نظر گرفته اند، افزود: طبق قانون شهرداری ها موظفند تا ۵۰ درصد عوارض نوسازی املاک واقع در بافت فرسوده را تخفیف دهند و به همان میزان هم دولت موظف است جهت تامین زیرساخت های لازم محلات بودجه به بافت فرسوده تزریق کند. با حمایت شورای اسلامی شهر تهران و موافقت شهردار تهران و با هدف تشویق و حمایت مالکان بافت های فرسوده این تخفیف از ۵۰ درصد به ۱۰۰ درصد تبدیل شده که نتیجه آن تخفیف ۴۶۰ میلیارد تومان از عوارض ساخت و ساز بوده است، اما متاسفانه تا کنون دولت جهت تامین زیر ساخت ها هیچگونه بودجه و هز ینه ای را به بافت های فرسوده تزریق نکرده است.

فتح اللهی با بیان اینکه در شهر تهران حدود یک میلیون پلاک وجود دارد، افزود: حدود ۲۰۵ هزار پلاک در بافت فرسوده قرار دارد که از این میان ۷۷ هزار پلاک تخریب و نوسازی شده است.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در روند نوسازی بافت های فرسوده ۸۰ هکتار معبر عمومی آزاد و منجر به تعریض کوچه ها، معابر و زیبا سازی فضاهای شهری شده است.

وی با تاکید بر اینکه ۳۲ دستگاه اجرایی در نوسازی بافت‌های فرسوده متولی و دارای مسئولیت هستند، گفت: متاسفانه برنامه مدونی برای دستگاه ها در این خصوص وجود ندارد که امیدوارم با راه اندازی ستاد بازآفرینی شهرها که اخیرا اقدام شده است این امر محقق گردد.

فتح اللهی با تاکید بر اینکه در نوسازی بافت های فرسوده باید به ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و مباحث انسان شناسی نیز توجه داشته باشیم، افزود: این ابعاد شامل نیازهای خدماتی زیرساختی، خدمات هفت گانه، مقاوم سازی محل کار و زندگی می شود.

وی ادامه داد: نوسازی هم شامل مقاوم سازی محیط زندگی ساکنان بافت های فرسوده می شود و هم محیط اجتماعی مثل معابر، پارک ها و خدمات زیرساختی را دربرمی گیرد که این امر برعهده دولت و شهرداری است.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران باید مدل جامعی در ادبیات حقوقی، قانونی و بودجه کشور برای نوسازی بافت های فرسوده تعیین شود.

فتح اللهی با اشاره به اینکه اولویت اصلی برای مدیریت شهری امنیت جانی شهروندان است، تصریح کرد: زمانی که منابع مالی ما محدود است و سایر دستگاه های دخیل(۳۲ دستگاه اجرایی) پای کار نیستند، نمی توان بافت های فرسوده را به حال خود رها کرده و نوسازی آن را متوقف کرد.

وی با تاکید بر اینکه در این راستا شهرداری تهران تخفیف های صددرصدی برای بافت های فرسوده اعمال کرده است، بیان داشت: در آستانه ارایه برنامه ششم توسعه لازم است ردیف های بودجه مشخصی در این برنامه و همچنین برنامه بودجه ۹۵ برای نقش آفرینی ۳۲ دستگاه دخیل در امر نوسازی در نظر گرفته شود.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران زمانی روند نوسازی بافت های فرسوده به درستی پیش می رود که مردم، دولت، مدیریت شهری و بخش خصوصی به طور هماهنگ و یکپارچه به ایفای نقش بپردازند.

مجید روستا، عضوهیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نیز در راستای تایید سخنان فتح اللهی با بیان اینکه بودجه و اعتبار لازم برای نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: البته در این میان مساله مدیریتی بیش از بودجه از اهمیت برخوردار است.

وی به تشکیل ستاد ملی بازآفرینی شهری اشاره و خاطر نشان کرد: وظیفه این ستاد مرتبط و هماهنگ کردن نهادها و دستگاه های دخیل در نوسازی است تا با مدیریت یکپارچه شهری، شاهد پیشرفت در روند نوسازی بافت های فرسوده باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *