مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن: ۲۰ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند

جام نیوز – ۱۳۹۴/۱۰/۰۷

به گزارش سرویس اقتصادی “جام نیـوز”، سیدمحمد پژمان در مراسم امضای تفاهمنامه سنددار کردن اراضی واحدهای مسکونی بافت‌های فرسوده بین سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری گفت: در حال حاضر مساحت بسیار زیادی از شهرهای کشور به‌عنوان بافت‌های فرسوده تحت عناوین مختلف قرار گرفتند به طوری که خدمات در این بافت‌ها غیرقابل قبول و در حد استاندارد نیست اما به طور قطع و یقین دولت تصمیم دارد که این بافت‌های ناکارآمد و بافت‌های فرسوده را بازسازی و نوسازی کند.

وی با بیان اینکه ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در این محدوده‌های ناکارآمد و بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند، گفت: سنددار کردن واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد کلیدی‌ترین موضوع نوسازی و تشویق مردم برای ورود به نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده است.

به گزارش فارس، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: در کنار این موضوع ارتقای کیفیت زندگی برای ساکنان بافت‌های فرسوده می‌تواند به ایجاد وضعیت مطلوب به بافت‌های فرسوده کمک کند و حتی امکان بارگذاری‌های بیشتر به نفع ساکنان بافت‌های فرسوده را فراهم کند.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری، شوراها و شهرداری‌ها باید نقش کلیدی در نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده ایفا کنند و در بطن این اتفاق بزرگ قرار گیرند و تسهیلات لازم را فراهم کنند.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به سنددار کردن اراضی واحدهای مسکونی بافت‌های فرسوده گفت: قطعا با سنددار کردن واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده این بافت‌ها از بی‌هویتی خارج خواهند شد و ساکنان آن مناطق نیز به نوسازی و بازسازی این واحدها تشویق خواهند شد. پس وقتی این بافت‌های فرسوده دارای سند نباشد ساخت و ساز از کنترل خارج خواهد شد و مسائل اصول شهرسازی نیز رعایت نخواهد شد.

وی تاکید کرد: کلیدی‌ترین نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی در بافت‌های مسکونی سنددار کردن این واحدهای مسکونی است.
در همین راستا معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در جلسه امضای تفاهم‌نامه سنددار کردن اراضی دولتی بافت‌های هدف برنامه نوسازی شهری میان سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: این شرکت در ۹۱ شهر بافت‌های هدف نوسازی را که بالغ بر ۵۳هزار هکتار است شناسایی کرده و تنها راه پیشگیری از گسترش این سکونتگاه‌ها مشارکت دادن ساکنان آنها در اجرای طرح‌های نوسازی است.

محمدسعید ایزدی گفت: ۱۷ درصد این ۵۳ هزار هکتار سند رسمی دارند، ۳۸ درصد قولنامه‌ای، بنچاق و… هستند، ۳۰ درصد اراضی دولتی و ۱۵ درصد نامعلوم هستند. ساکنان این مناطق با پایین‌ترین کیفیت در این سکونتگاه‌ها زندگی می‌کنند و با کوچکترین ناملایمات طبیعی در این مناطق فاجعه انسانی رخ می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *