شهرها از درون دچار فرسودگی شده‌اند/ ساخت ۱۰ هزار مسکن در بیابان آسان است

خبرگزاری فارس – ۱۳۹۵/۰۲/۱۹

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عباس آخوندی در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: من وظیفه دارم از زحمات و تلاش‌های همه همکارانم به ویژه زحمات پژمان که ۲۵ سال است با هم همکاریم و رفاقت دیرینه داریم، تشکر کنم.

وی افزود: سازمان ملی زمین و مسکن به عنوان خزانه‌دار زمین ایران نقش مهمی در توسعه، عمران و آبادانی کشور دارد؛ خصوصا در توسعه بی‌حدی که در شهرها می‌بینیم. در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشتیم و گزارشی درباره مشکلات و آسیب‌های اجتماعی شهرها به ایشان ارائه دادیم هم این موضوع مطرح شد که یک‌سوم جمعیت شهری ایران و ۱۹ هزار هکتار از اراضی شهری در وضعیت نابسامان هستند. این بافت‌ها اعم از بافت‌های حاشیه‌ای میانی، تاریخی و روستاهایی است که به شهرها وصل شده‌اند.

*شهرها از درون دچار فرسودگی شده اند

وی ادامه داد: این در حالی است که شهرها از درون دچار فرسودگی شده و به شکل بادکنکی رشد کرده‌اند و اختلالات جدی دارند. بنابراین مجبوریم اقدامات گسترده‌ای در جهت ساماندهی شهر انجام دهیم.

آخوندی با بیان اینکه در رویکردی که متکی بر آمار و ارقام باشد، ارائه آماری مبنی بر اینکه می‌توان در اراضی بایر و دوردست ساخت و ساز کرد و مرتب اعداد و ارقام جدید از ساخت و ساز داد امکان‌پذیر است، اظهار کرد: اما این کار دردی را دوا نمی‌کند بلکه به فرسودگی بیشتر شهرها سرعت داده و کیفیت زندگی را تنزل می‌دهد. باید صادقانه با مردم صحبت کنیم و درد اصلی که درمانش سخت است را بیان کنیم.

*ساخت ۱۰ هزار مسکن در بیابان آسان است/ساخت ۱۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده ارزشمند است

وی خاطرنشان کرد: اینکه در بیابان ۱۰ هزار واحد مسکونی بسازیم کار ساده‌ای است اما اینکه در بافت فرسوده میانی بخواهیم تنها ۱۰۰ واحد را نوسازی کنیم که همزمان مردم نیز در منطقه حضور داشته باشند، کار بسیار سختی است. اما به هر حال واقعیت شهرها همین است و باید با شهر زندگی کنیم. شهر یک موضوع یک بار مصرف نیست که برویم در جایی ۱۰ هزار واحد بسازیم و بعد هم آمار بدهیم. مهم این است که چگونه با همکاری و حضور همین مردم بتوانیم زندگی‌شان را ارتقا بدهیم و کیفیت زندگی را بهتر کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ساخت ۱۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده دشوار و ارزشمند است تأکید کرد: تا حالا ده‌ها بار گفته‌ام که شهر یک سازمان اجتماعی است و تقلیل دادن آن به فضای کالبدی و مسکن بزرگترین نقطه انحرافی است.

وی تصریح کرد: همین الآن هم تمایلات زیادی وجود دارد تا مجددا ۱۰ هزار واحد مسکونی در اطراف شهرها بسازیم و شهرها را توسعه بدهیم اما متاسفانه در چنین برنامه‌هایی به مردم اهمیت نمی‌دهیم. شما به تقاضاهایی که اخیرا در سفرهای استانی دولت از رئیس جمهوری می‌شود دقت کنید.

*درخواست تامین آب و انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس از رئیس جمهوری/تدبیری نبوده که این درخواست ها ارائه می شود

وی افزود:انتقال آب از خزر به سمنان، انتقال آب از عمان به مشهد، انتقال آب از خلیج فارس به کرمان و … . یک جو تدبیر و عقل می‌توانست اینها را از این وضع نجات دهد. اجرای این درخواست‌ها یعنی ده‌ها هزار میلیارد تومان هزینه؛ اصلا تصور کنید انتقال آب از عمان به مشهد چه کار عظیمی است. چرا این اتفاقات رخ داده است؟

وی ادامه داد:چون آن زمانی که نباید اجازه می‌دادیم جمعیت مشهد از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به ۳ میلیون نفر افزایش یابد، کاری نکردیم و مرتب زمین به مردم داده می‌شد. شهر جدید پردیس را با ظرفیت سکونت ۴۰۰ هزار نفر ساخته‌ایم اما برای ۵۰ هزار نفر به سختی آب دارد. باید عالم و آدم جمع شویم تا آب به پردیس برسانیم.

آخوندی با بیان اینکه شهر شدن به معنی تاریخ زندگی مردم در کنار یکدیگر است گفت: مگر به راحتی اینها شهر می‌شوند؟ سازمان ملی زمین و مسکن مأموریت بزرگی برای استفاده از خزانه زمین در جهت درست دارد و باید به ارتقای کیفیت زندگی و بهسازی شهری کمک کند. من در ابتدای همکاری‌مان در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی به آقای پژمان گفتم که ما یار و غمخوار شهرها هستیم اصلا مهم نیست زمین را به شهرداری می‌دهیم یا نهاد دیگری. مهم این است که زمین‌ها باید برای بهسازی شهری باشند. شاید در برخی شهرها مجبور به توسعه شهر شویم اما با منطق و با حفظ محیط زیست.

*در دولت‌های زیادی ایده «دولت تاجر» در ذهن برخی رسوخ کرد

وی ادامه داد: رفتار با زمین با نگاه دولتی و تجاری درست نیست. زمین دولت در اختیار بهسازی سکونتگاه‌ها هستند که در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری مصرف می‌شوند. ما تاجر نیستیم تا با زمین تجارت کنیم. متأسفانه در دولت‌های زیادی ایده دولت تاجر در ذهن برخی رسوخ کرد و هر کس هر ابزاری در دست داشت فکر می‌کرد برای تجارت است. اگر بخش خصوصی بودیم باید به افزایش درآمد فکرمی‌کردیم اما در دولت، مسئله اصلی رشد اجتماعی و رفاه مردم است.

حمیدرضا عظیمیان که صبح امروز به عنوان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل جدید سازمان ملی زمین و مسکن منصوب و معرفی شد، بین سال‌های ۷۰ تا ۷۶ به عنوان شهردار اصفهان فعالیت کرد. وی پیش از انتصاب به عنوان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان زمین و مسکن، مدیرعامل شرکت پرشیا فلز اصفهان بود.

سیدمحمد پژمان از شهریور سال ۹۲ با حکم وزیر راه و شهرسازی به‌عنوان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن معرفی شد. وی از سال ۸۶ تا شهریورماه ۹۲ شهردار مشهدمقدس بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *