پرداخت وام ۷۰ میلیونی برای نوسازی پلاک‌های فرسوده زیر ۱۰۰ متر

تسنیم – ۱۳۹۵/۰۲/۱۳

عبادالله فتح‌الهی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه به تشکیل ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران اشاره و اظهار داشت: در گذشته نظام هماهنگی مدیریتی در نوسازی بافت فرسوده با خلاءهایی مواجه بود که خوشبختانه با تشکیل این ستاد این خلأ مرتفع شده است.

وی افزود: فرسودگی در شهرهای مختلف کشورمان کالبدی و اجتماعی است؛ این دو در بافت فرسوده علت و معلول هستند و باید در نوسازی مورد توجه قرار گیرند. شهرداری تهران توانسته با دو برنامه عملیاتی حدود ۳۴ درصد از پلاک‌های فرسوده را نوسازی کند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تصریح کرد: براین اساس از ۲۰۵ هزار پلاک فرسوده شهر تهران ۷۲ هزار پلاک نوسازی شده و ۸۲ هکتار معبر عمومی بازگشایی شده است. در حال حاضر نیز حدود ۱۳ درصد نوسازی بافت فرسوده در کل کشور در تهران اتفاق افتاده و متأسفانه در این حوزه کشورمان عقب ماندگی‌های بسیاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: طی جلسات مشترک کارشناسی با دولت به این نتیجه رسیدیم که لازم است برای نوسازی بافت فرسوده تهران به فکر چاره‌ای باشیم براین اساس ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران تشکیل شد و شهردار تهران به عنوان مسئول و بنده به عنوان دبیر ستاد معرفی شدیم.

فتح‌اللهی ادامه داد: ارتقای سرانه‌های عمومی در گذشته در سطح بافت فرسوده به خوبی انجام نمی‌شد این موضوع نیز وظیفه دولت و شهرداری بود اما مدیریت شهری تهران با تشکیل یک نظام هماهنگ در شهرداری توانست سرانه‌های عمومی را افزایش دهد.

وی افزود: در شهرداری تهران هماهنگی کاملی برای افزایش سرانه‌های مختلف در بافت فرسوده وجود دارد. در این راستا ۶۲ هزار مترمربع از فضای عمومی منطقه ۱۲ بهسازی شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: ستاد بازآفرینی شهر تهران با حضور ۳۲ دستگاه اجرایی، دولتی و سایر نهادها تشکیل شده است و کمیته‌های مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به کمیته زیرساخت، کمیته حقوقی، کمیته برنامه‌ریزی و کمیته توسعه اجتماعی اشاره کرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر در تهران برای نوسازی بافت فرسوده بیشترین مشکل را در قطعات زیر ۱۰۰ متر داریم که حدود ۶۰ درصد جامعه هدف را در بر می‌گیرد. قطعات زیر ۷۵ متر ۳۶ درصد و قطعات ۷۵ تا ۱۰۰ متر حدود ۲۴ درصد بافت فرسوده تهران را به خود اختصاص داده است.

فتح‌اللهی با بیان اینکه قطعات زیر یکصدمتر حدود ۱۲۲ هزار و ۶۹۱ پلاک است، گفت: هم اکنون ۴۱۷ هکتار از کل بافت فرسوده تهران زیر ۱۰۰ متر هستند و هدف‌گذاری کلان شهرداری تهران بر این است که حداکثر حمایت‌ها را از این پلاک‌ها داشته باشد چرا که اصولاً پلاک‌های بالای ۱۰۰ متر نیازی به حمایت شهرداری ندارند.

وی تصریح کرد: قطعات زیر ۱۰۰ متر هیچگونه هزینه‌ای برای نوسازی پرداخت نخواهند کرد و براساس تصمیمات اخذ شده این پلاک‌ها وام قرض‌الحسنه تعلق می‌گیرد و شرایط به گونه‌ای است که ۵۰ درصد سود وام اخذ شده را دولت و باقی آن را شهرداری پرداخت می‌کند بنابراین وام گیرنده اصل پول را پرداخت خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: براس سال جاری ۱۲ هزار فقره وام پیش بینی شده که ۵۰ میلیون تومان برای ساخت و ۲۰ میلیون ودیعه مسکن برای نوسازی پلاک‌های زیر یکصد متر است علاوه براین هزینه انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب نیز رایگان خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *