۱۲۰ هزار هکتار اراضی شهری کشور بافت فرسوده است

خبرگزاری صدا و سیما – ۱۳۹۵/۰۲/۲۹

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما،‌ مجید روستا در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره نوسازی بافت های فرسوده با اشاره به سند ملی بازآفرینی و احیای شهرها افزود: ۳۲ دستگاه و نهاد کشور عضو ستاد بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده هستند و در دو سال گذشته ۱۵ جلسه این ستاد برگزار شده است.
وی گفت:‌براساس مصوبه دولت ۱۴ ابزار برای تامین مالی سند بازسازی بافت های فرسوده پیش بینی شده است.
روستا افزود:‌ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای سال ۹۵ ، ۱۵۰ هزار تسهیلات نوسازی ، مسکن تصویب کرده است.
عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری گفت:‌بر اساس این مصوبه در کلان شهرها ۵۰ میلیون تومان در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و مراکز استان ها ۴۰ میلیون تومان و به بقیه مناطق ۳۰ میلیون تومان تسهیلات بازسازی بافت های فرسوده اختصاص می یابد.

وی افزود: ۱۰ درصد سود این تسهیلات سهم دولت و ۱۲ درصد سهم متقاضیان خواهد بود.
روستا گفت:۴۰ درصد این تسهیلات شامل ۶۰ هزار فقره تسهیلات نوسازی درسال می شود که به واحدهایی که به صورت تجمیعی نوسازی می کنند اختصاص می یابد.
وی افزود:۲۵ درصد به انبوه سازان و توسعه گران،‌ ۲۰ درصد به تعاونی ها و ۱۵ درصد نیز به خیران فعال و انجمن های نیکوکاری داده می شود.
عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری گفت: دولت در ابتدای اجرای این طرح ۳۲۰ میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات را در اختیار بانک ها با محوریت بانک مسکن قرار می دهد که بانک ها از این محل به متقاضیان تسهیلات پرداخت می کنند.
روستا گفت:‌برای بازسازی بافت های تاریخی نیز ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان اعتبار پرداخت می شود.
عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری افزود: ۲۰ درصد نیز به عنوان ودیعه اسکان موقت به متقاضیان بازسازی پرداخت می شود.
وی گفت:‌ منابع این طرح به طور کامل تامین و پیش بینی شده است و با سازمان زمین و مسکن درباره اعطای حق مالکیت برای منازلی که در اراضی دولتی ساخته شده اند و سند مالکیت ندارند تفاهم شده است.
روستا افزود: این موضوع به اداره کل راه و شهر سازی استان ها ابلاغ شده است.
عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری گفت:‌ ۲ هزار و ۷۰۰ محله در کل کشور بافت فرسوده است که دولت نگاه توسعه کلی در همه ابعاد اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی به این محله ها دارد.
وی افزود:‌ سالانه ۲۷۰ محله در اولویت اجرای طرح بازسازی مناطق فرسوده قرار می گیرد.
روستا گفت:محدوده بافت فرسوده ۴۹۵ شهر که می تواند از تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده استفاده کند شناسایی شده اند.
عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری افزود:‌متقاضیان می توانند به سایت عمران و بهسازی مناطق فرسوده یا شهرداری ها و اداره کل شهرسازی شهرها برای کسب اطلاعات مراجعه کنند.
وی گفت:‌ در قانون پیش بینی شده است که وزارت نیرو برای واگذار کردن حق انشعاب به واحدهای نوسازی شده تخفیف دهد.
روستا افزود:‌نباید انتظار تخفیف ۱۰۰ درصدی انشعابات داشت اما در کارگروه مشترکی روش های حمایتی وزارت نیرو برای انشعاب های آب، برق و گاز بررسی خواهد شد.
عبادالله فتح الهی مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این برنامه با بیان اینکه تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده به واحدهایی پرداخت می شود که زیربنای آنها بیش از ۱۵۰ متر باشد گفت: بافت هایی که کوچک تر از این متراژ را دارند باید تجمیع کنند.
وی با بیان اینکه هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در تهران یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد شده است افزود:‌ در تهران ۵۰ میلیون تومان تسهیلات نوسازی اماکن و ۲۰ میلیون تومان بابت ودیعه مسکن به متقاضیان پرداخت خواهد شد.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت:‌سود این تسهیلات ۲۰ درصد است که ۹ درصد آن را دولت و ۹ درصد را شهرداری پرداخت خواهد کرد.
فتح الهی افزود: ۸۴ درصد اماکنی که در بافت های فرسوده وجود دارد زیر ۱۵۰ متر است .
وی گفت:‌ شهروندان به طور رایگان برای بازسازی بافت های فرسوده پروانه و مجوز دریافت می کنند و هیچ عوارضی را از اول خرداد پرداخت نمی کنند.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود:‌البته اماکن تجاری ساخته شده باید ۵۰ درصد عوارض این واحد ها را پرداخت کنند.
فتح الهی گفت:درحالی که ۵ تا ۷ درصد هزینه ساخت واحد های مسکونی شامل ‌انشعابات‌ می شود، انشعابات گاز ، برق و آب برای واحد های نوسازی شده در شهر تهران رایگان است .
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود:‌ بر اساس بررسی های سال ۸۶ ،‌ ۳ هزار و ۷۶۸ هکتار از شهر تهران بافت فرسوده است .
وی گفت:‌ از یک میلیون پلاک تهران ۲۰۵ هزار پلاک در بافت فرسوده قرار دارد که تاکنون ۷۱ هزار پلاک معادل ۳۳ درصد بافت های فرسوده نوسازی شده اند.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: ‌این رقم در کل کشور ۸ درصد و از برنامه چهارم و پنجم توسعه عقب تر است.
فتح الهی گفت: در تهران ۱۴۷ محله بافت فرسوده هستند که شهروندان تهرانی می توانند باوارد کردن شماره پلاک منزل خود در سایت شهرداری تهران یا مراجعه به دفاتر خدمات نوسازی از فرسوده بودن یا نبودن واحد مسکونی خود مطلع شوند.
وی با بیان اینکه مناطق ۱۲ و ۱۵ تهران در اولویت نوسازی هستند افزود:‌در منطقه ۱۲ ،‌ ۶۲ هزار بهسازی محیطی انجام شده است.
فتح الهی با بیان اینکه دولت پس از زلزله بم ۵ میلیارد دلار برای جمیعت یکصد هزار نفری آن هزینه کرد گفت: باید پیش از حادثه با هزینه کردن مبلغی از هزینه های بسیار پس از حادثه جلوگیری شود.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: برای ایجاد زیرساخت های شهری صندوق بهسازی و نوسازی محلات با حمایت دولت و شهرداری ایجاد شده است.
علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو نیز در این برنامه گفت:‌این وزارتخانه به طور حتم با طرح نوسازی اماکن فرسوده همکاری می کند اما اینکه انشعابات این واحد ها رایگان ارائه دهیم امکان پذیر نیست.
وی گفت: البته برای ایجاد زیرساخت ها هزینه ای از اشخاص نمی گیریم و در این زمینه با شهرداری تهران تهاتر می کنیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *