رفع مشکلات حقوقی نوسازی بافت های فرسوده

خبرگزاری صدا و سیما – ۱۳۹۵/۰۲/۲۶

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری شهرداری تهران، عبادالله فتح اللهی در جلسه ای که با حضور مدیر کل حقوقی شهرداری تهران و معاونان و مدیران برگزار شد، به تشریح ماموریت ها و چشم انداز برنامه ها سازمان نوسازی پرداخت .رفع مشکلات حقوقی نوسازی بافت های فرسوده
وی با عنوان اینکه سازمان نوسازی شهر تهران یکی از سازمان های کهن و قدیمی شهرداری است که در سال ۱۳۴۷ تشکیل شده است، یادآور شد : طراحی میدان آزادی ، پارک ملت و اجرای پروژه نواب بخشی از اقدامات پیشین این سازمان بوده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کلیه محلاتی که بیش از ۵۱ مساحت آن ها دارای سه ویژگی ریزدانگی ، نفوذ ناپذیری و عدم استحکام مهندسی باشند به عنوان بافت فرسوده تعریف شده اند تصریح کرد: دولت و شهرداری بر اساس قانون مکلف به نوسازی سالانه ۱۰ از بافت های فرسوده شده اند.
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران افزود: عملکرد نوسازی بافت های فرسوده دربازه زمانی سال های ۸۴ تا ۹۴از سوی نهادهای دولتی، ۲،۷ بوده در حالیکه عمکرد شهرداری و نهادهای غیردولتی در این بازه زمانی ۹۷،۳ است.
فتح اللهی فلسفه تشکلیل و راه اندازی ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران را ورود دستگاه های اجرایی دولتی به نوسازی بافت های فرسوده عنوان کرد و اظهارداشت: نمایندگان ۳۲ دستگاه اجرایی ذی مدخل در فرآیند نوسازی در کمیته های ستاد باز آفرینی پایدار کلانشهر تهران حضور دارند.
به گفته این مقام مسئول خلاء مالکیت زمین و زمین های رها شده در شهرها یکی از مهمترین عوامل شکل گیری بافت های فرسوده بوده است که با شکل گیری کمیته امنیتی و حقوقی در ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران رفع مشکلات مربوط به خلاء های قانونی در نوسازی به ویژه موانع موجود در خصوص زمین های موقوفه و تصرفی در دستور کار قرار گرفته است.
فتح اللهی در ادامه از رویکرد اداره کل حقوقی شهرداری تهران مبنی بر حمایت و ارائه مشاوره های تخصصی حقوقی به سازمان نوسازی شهر تهران قدردانی و تشکر کرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *