معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: تحقق فقط ۴ درصد اهداف نوسازی بافت فرسوده در شهرها

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی – ۱۳۹۵/۰۳/۰۲

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی در نشست مدیران کل ادارات راه و شهرسازی استان‌ها از ضرورت ایجاد تغییر نگرش برای بهبود عملکرد نوسازی در بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: توانمندسازی، ارتقای قلمرو عمومی و نوسازی مسکن، سه هدف مهم در آغاز رویکرد جدید بهسازی شهری به شمار می‌روند.

وی افزود: درحال حاضر ما باید به این نکته دقت کنیم که آیا واقعا تمامی اقدامات و فعالیت‌های ما در این حوزه صحیح بوده است؟ به راستی ساکنان پلاک‌هایی که در محلات ناکارآمد شهری خریداری شد‌ه‌اند درحال حاضر کجا ساکن هستند؟ با پاسخ به این پرسش‌ها و موارد مشابه به نظر می‌رسد نه تنها در پروژه‌های شهری بلکه در محلات نیز دچار اشتباه‌هایی شده‌ایم.

وی در این‌باره افزود: ما برای یافتن راه حلی برای بهبود عملکرد نوسازی در بافت‌های فرسوده باید تغییر نگرشی اساسی داشته باشیم، اکنون که کشور در بحرانی‌ترین شرایط ممکن به سر می‌برد ما باید اقدامات بزرگی انجام دهیم و به سمت روش‌ها و سیاست‌های جدیدی برویم که زمینه لازم برای این تغییر رویکرد را فراهم سازد.

ایزدی در ادامه با بیان اینکه درحال حاضر ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور (که برابر با ۳۰ درصد جمعیت کشوری است) در بافت‌های نابسامان شهری زندگی می‌کنند گفت: ۱۳۰ هزار هکتار از مساحت کشور را این بافت‌ها تشکیل می‌دهند که ۵۶ هزار هکتار آن برای بافت‌های ناکارامد شهری، ۲۵ هزار هکتار بافت‌های تاریخی و ۴۸ هزار هکتار سکونتگاه‌های غیررسمی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنانش عواملی مانند سرایت آسیب‌های بهداشتی –آموزشی به کل شهر، تهدید جدی مخاطرات طبیعی برای وقوع فاجعه‌های انسانی، تقابل هنجارهای فرهنگی و بروز تنش، رشد شکاف اجتماعی سبب افت عدالت اجتماعی و ناکارایی برنامه‌ها، کم رنگ شدن اعتماد مردم و کاهش مشارکت ازجمله پیامدهای ناشی از تداوم توسعه مدل شهرنشینی نادرست (تمرکز بر کلانشهرها و رها شدن شهرهای میانه) در کشور هستند، افزود: بر اساس مطالعه نزدیک به ۵۰۰ شهر بزرگ، کلانشهر و مراکز استان، جمعیت مناطق محروم از یک ششم به یک چهارم جمعیت کل شهر در حدود یک دهه افزایش یافته است که قطعا اگر شهرها با فقر برخورد سازنده‌ای نکنند، فقر برخورد ویرانگری با آنها خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در بخش دیگری از سخنانش آغاز دو بازه نوسازی و بهسازی ۱۰ ساله به طور سالانه ۲۷۰ محله را در کشور راهکاری مناسب در پیشبرد هرچه بهتر اهداف اعلام کرد و گفت: ما در گام اول این اقدام نیز باید شهرها و محلات اولویت دار را برای شروع مشخص و سپس نوع اقدامات ضروری برای اجرا را تعیین کنیم.

ایزدی همچنین با تأکید بر این مطلب که با توجه به محدودیت منابع اقتصادی در این طرح فضایی رقابتی بین استان‌های کشور به وجود خواهد آمد گفت: هر استانی که شرایطش برای آغاز طرح بهسازی فراهم باشد در اولویت اقدامات قرار خواهد گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *