کاهش ۲۵ درصدی هزینه نوسازی بافت فرسوده

همشهری – ۱۳۹۵/۰۳/۳۱

سیاست‌های گوناگونی برای تشویق مردم به مشارکت درنظر گرفته شده است؛ از کاهش ۲۵درصدی هزینه نوسازی تا وام قرض الحسنه نوسازی در بانک مسکن با سود کمتر از ۲درصد. همه اینها برای آن است که سیمای ناپایدار ساختمان‌هایی که عنوان بافت فرسوده به آنها داده می‌شود، خیلی زود تغییر چهره دهد و تهران به شهری پایدارتر تبدیل شود.
البته ماجرا تنها مربوط به تهران نیست. داستان دنباله‌دار بافت‌های فرسوده به همه شهرهای کشور مرتبط است؛ از تبریز گرفته تا اصفهان و شیراز و اهواز. چهار گوشه این کشور درگیر این معضل است و بیش از ۳۰درصد از جمعیت کشور در همین مناطق زندگی می‌کنند. اما شهرداری تهران این‌بار با بسته تشویقی به سراغ ساکنان بافت‌های فرسوده پایتخت رفته است. قرار است تسهیلاتی که درنظر گرفته شده طی چهار محور ارائه شود. در گام اول تورم کنترل شود و رونق ساخت‌وساز به بافت فرسوده باز گردد که مهم‌ترین سیاست این بخش، کاهش ۲۵درصدی هزینه‌های ساخت است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه توانسته‌ایم ۲۰تا ۲۵درصد هزینه ساخت را کاهش دهیم، گفت که خوشبختانه هزینه انشعاب آب، برق و گاز را در بافت فرسوده رایگان اعلام کردیم که این اقدام برای سال ۹۵ اجرایی شده و به تمامی دستگاه‌ها اعلام شده است. عبادالله فتح‌اللهی با اشاره به تزریق وام قرض الحسنه ۵۰میلیون تومانی برای هر واحد درصورت تجمیع ریزدانه یادآورشد: بانک عامل برای پرداخت این وام، بانک مسکن است. ۹تا ۱۰درصد سود این وام را دولت و بقیه را شهرداری پرداخت می‌کند و خوشبختانه شهرداری تهران در این خصوص ۴۰میلیاردتومان اختصاص داده که تمامی شهروندان می‌توانند برای اخذ پروانه از طریق دفاتر خدمات نوسازی اقدام ‌کنند و از این وام برخوردار شوند.

*نوسازی متوازن
قرار است هر ساله در شهر تهران ۱۰درصد محله‌ها با کمک شهرداری نوسازی شود. در واقع نوسازی محله‌ها با همکاری دستگاه‌های دولتی بوده و بیشتر به نوسازی زیرساخت‌های مورد نیاز پرداخته خواهد شد. به عبارت دیگر در محور دوم بسته تشویقی، نوسازی متوازن و محله‌محور صورت خواهد گرفت و با نوسازی پلاک‌های ریزدانه، مدیریت شهری با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط به نوسازی زیرساخت‌های محلات اقدام خواهند کرد.
به گفته فتح‌اللهی در بسته‌های قبل تنها فرد سازنده مورد حمایت و توجه قرار می‌گرفت، اما هم‌‌اکنون برای نوسازی بافت فرسوده به زیرساخت‌ها نیز توجه شده است. وی خاطرنشان کرد: باید اعلام کنم که در گذشته شهرداری به تنهایی برای نوسازی بافت فرسوده پایتخت وارد می‌شد اما هم‌اکنون سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نیز به این مسئله وارد شده‌اند‌.
فتح‌اللهی توزیع عادلانه مشرق‌ها را سومین شاخص بسته‌های تشویقی اعلام کرد و گفت: در این بسته عنایت ویژه‌ای به پلاک‌های ریزدانه شده است، زیرا ۹۳درصد پلاک‌ها در شهر تهران زیر ۲۰۰متر و ۶۸درصد پلاک‌ها زیر ۱۵۰متر هستند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران هماهنگی میان مردم، دولت و شهرداری را از الزامات نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت اعلام کرد و ضمن اعلام چهارمین محور بسته تشویقی نوسازی بر این بخش گفت: خوشبختانه هم‌اکنون دولت و شهرداری برای بافت‌های فرسوده شهرتهران همدل و همزبان هستند به‌طوری‌که امسال برای نخستین بار در بودجه دولت ۴۰۰میلیاردتومان از دیون دولت به شهرداری‌ها برای بافت‌های فرسوده در مجلس به تصویب رسید که امیدواریم هر چه سریع‌تر این مبلغ به شهرداری‌ها تعلق گیرد.

*محله‌هایی با بافت تاریخی
فتح‌اللهی با اشاره به اینکه ستاد نوسازی و بازآفرینی محله‌های پایتخت نیز هم‌اکنون شکل گرفته است، اذعان کرد: بسته‌های ویژه‌ای برای محله‌های مختلف شهر تهیه شده است. به‌عنوان مثال در منطقه ۱۲که شرایط ویژه تاریخی دارد، به سه زون تاریخی، شمالی و جنوبی تقسیم شده است. در زون تاریخی این منطقه که شامل حصار صفوی و بخشی از حصار ناصری است، برای نوسازی آن با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هماهنگی‌های لازم انجام‌شده و بسته‌ای متناسب با شرایط آن منطقه درنظر گرفته‌ایم.

*بسته تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده کلانشهر تهران
– اعطای وام قرض‌الحسنه نوسازی با عاملیت بانک مسکن
– تخفیف ۱۰۰درصد هزینه انشعابات
– تخفیف ۱۰۰درصد مجوزهای حفاری
– اعطای تسهیلات ودیعه مسکن
– رایگان کردن عوارض صدور پروانه شهرداری متقاضیان
– پرداخت هزینه‌های طراحی نما
– اعطای کمک هزینه اجرای نما
– اعطای تراکم تشویقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *