وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در گفت‌وگو با تسنیم: نیکزاد: خانه‌دارکردن مردم “افتخار” است نه “فاجعه”

تسنیم – ۱۳۹۵/۰۳/۲۶

علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در واکنش به اظهارات آخوندی مبنی بر فاجعه‌آمیز خواندن مسکن مهر با تأکید بر اینکه مدعیان دلالی خرید هواپیما اسناد آن را در اختیار افکار عمومی قرار دهند، گفت: خانه‌دارکردن مردم “افتخار” است نه “فاجعه”.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم و در رأس آن عباس آخوندی طی سه سال اخیر بارها و بارها مسکن مهر را مورد شدیدترین انتقادات قرار داده و از بیان آن چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند درباره این طرح ابایی نداشته‌اند. در آخرین نمونه آخوندی در صحن علنی مجلس گفت طرح مسکن مهر فاجعه‌آمیز بود و همزمان وزارت راه و شهرسازی قبل را درباره خرید هواپیما مورد تفقد قرار داد آن جایی که تأکید کرد:‌ «پیش از وزارت من برای خرید ۶ فروند هواپیما توافقی صورت گرفت که با رقم مورد توافق اخیر برای خرید همان تعداد هواپیما ۵ تا ۷ میلیون دلار تفاوت دارد».

این مسائل را با وزیر پُرکار راه و شهرسازی دولت دهم در میان گذاشتیم. نیکزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با تأکید بر “فاجعه دانستن طرح مسکن مهر زیر سؤال بردن قانون و کمال بی‌انصافی است”، گفت:‌ وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم در حوزه مسکن عملکرد خاصی نداشته که بتوان نقد کرد به‌طور مثال؛ در ۳ سال گذشته در خصوص احیای بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها چه کرده‌اند؟ در ۳ سال گذشته در خصوص ساخت مسکن‌های حمایتی چه کرده‌اند؟ چند واحد مسکن اجتماعی ساخته‌اند؟

وی در واکنش به اظهارات مربوط به دلالی هواپیما نیز افزود: «اگر کسی مدعی بهره‌مندی ۵ میلیون دلاری دلالان از خرید هواپیما در پیش از این دولت است، باید اسناد آن را بدون هیچ ملاحظه‌ای در اختیار افکار عمومی قرار دهد؛ ما حتماً از این موضوع استقبال می‌کنیم».

مشروح گفت‌وگو با علی نیکزاد را در ادامه می‌خوانید.

*سیاست‌بازان با جو رسانه‌ای به‌دنبال ناکارآمد نشان‌دادن مسکن مهر هستند

تسنیم: آخوندی وزیر راه و شهرسازی دوشنبه هفته جاری باز هم به مسکن مهر حمله کرد و گفت «مسکن مهر فاجعه‌آمیز و اتلاف منابع» بود، نظر شما دراین‌باره چیست؟

نیکزاد: بنده با توجه به شرایط و فضای جامعه، کمک به دولت محترم و در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب قصد ورود و پاسخگویی به مطالب مرتبط به حوزه مسئولیت این‌جانب در دولت دهم را ندارم، اما علی‌رغم میل باطنی و همچنین درخواستها و مطالبات مکرر مردم ناگزیر به شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی در خصوص بخشی از هجمه‌های وارده شدم.

انتظار می‌رفت گزارش وزارت راه و شهرسازی مبتنی بر شعار سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” و گزارش عملکرد وزارت راه و شهرسازی در سال پایانی دولت یازدهم باشد که متأسفانه به آن پرداخته نشد. امیدوارم مطالبی که گفته می‌شود در راستای بهبود شرایط در حوزه‌های مزبور باشد، اما در خصوص طرح مسکن مهر باید گفت این طرح کاملاً منطبق بر گفتمان حضرت امام در شیوه خانه‌دار کردن مردم بود و همچنین بر اساس اصول قانون اساسی و مبتنی بر قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن تعریف شد، بر مبنای کار کارشناسی و مطالعات روز دنیا در خصوص تأمین مسکن اقشار متوسط و کم‌درآمد شکل گرفت و با نگاه ویژه و خاص به محرومان و مستضعفان و متقاضیان واقعی شروع شد.

عدالت را به‌معنای واقعی در حوزه مسکن برای اولین بار پس از انقلاب پیاده و فرصت خانه‌دار شدن را برای همه فراهم کرد. طبق نظرسنجی‌های موجود از طرف عامه مردم هیچ‌وقت با مخالفت روبه‌رو نبوده و این سیاست‌بازان هستند که با جوسازی رسانه‌ای در پی القای ناامیدی و ناکارآمدی این طرح هستند.

*پیشرفت ماهانه نیم‌درصدی مسکن مهر در دولت یازدهم

یک نکته مهمی هم که باید به آن اشاره کنم تأکید حکیمانه رهبر معظم انقلاب در خصوص مسکن مهر در پایان سال اول دولت یازدهم بود که فرمودند: “اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد”، اما متأسفانه اتفاق خاصی در وزارت راه و شهرسازی نیفتاد کمااینکه آمارهای رسمی وزارتخانه می‌گوید در طول این سه سال ماهانه فقط نیم درصد مسکن مهر پیشرفت داشته است.

حال با تمام محسنات مسکن مهر «فاجعه‌آمیز» خواندن این طرح در مواجهه با نمایندگان مردمی که تمام امیدشان به مسکن مهر بوده و هست، زیر سؤال بردن قانون و کمال بی‌انصافی است؛ اما شاید برای بعضی که به گفتمانشان پایبند نیستند «فاجعه» باشد چراکه یک‌میلیون واحد شهری را با ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی تحویل گرفتند اما بعد از ۳ سال هنوز نتوانستند تحویل دهند.

۵۲۰ هزار واحد روستایی را با ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی تحویل گرفتند اما نتوانستند آن را تکمیل کنند. به‌جای اقدام عملی و تلاش برای تحویل، با اهانت به متقاضیان و مردم امیدوار، مسکن مهر را مزخرف خواندند و هیچ طرحی را جایگزین نکردند. با وجود کاهش تورم، آورده متقاضیان برای مسکن مهر را سه برابر کردند، هنوز نتوانسته‌اند مشکل تأسیسات زیربنایی را حل کنند و بسیاری از واحدهای آماده در معرض آسیب است.

با تعطیلی مسکن مهر، یک‌میلیون نفر را بیکار کردند، به‌اندازه سخنرانی در همایشها و سمینارها هم برای مسکن مهر وقت نگذاشتند. به‌واسطه تعطیل کردن پروژه‌های مسکن مهر و جو بی‌اعتمادی در میان متقاضیان هرروز به ناامیدی مردم اضافه می‌شود.

تسنیم: عملکرد دولت یازدهم در حوزه مسکن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نیکزاد: وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن عملکرد خاصی نداشته که بتوان نقد کرد به‌طور مثال؛ در ۳ سال گذشته در خصوص احیای بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها چه کرده‌اند؟ در ۳ سال گذشته در خصوص ساخت مسکن‌های حمایتی چه کرده‌اند؟ چند واحد مسکن اجتماعی ساخته‌اند؟

*تأمین منابع صندوق پس‌انداز مسکن یکم از وصولی اقساط مسکن مهر

تسنیم: مسئولان وزارت راه و شهرسازی سه سال است درباره راه‌اندازی صندوق زمین و مسکن، رهن ثانویه و … حرف می‌زنند.

نیکزاد: ماحصل عملکرد آنها در سه سال گذشته، تلاش در جهت اجرایی شدن صندوق یکم وام خرید مسکن است که منابع آن هم از محل وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر تأمین می‌شود و البته مورد استقبال هم قرار نگرفته است. به اینجا که می‌رسد منابع مالی مسکن مهر مزخرف و فاجعه نیست!

*وزارت راه دولت یازدهم اراده‌ای برای حل مشکلات مسکن مهر ندارد

تسنیم: نظر شما در خصوص هزینه‌های بالای تأسیسات زیربنایی مسکن مهر چیست؟

نیکزاد: در وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم اراده‌ای برای حل مشکل وجود ندارد؛ به‌طور مثال در تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۳۹۵ مبلغ ۵هزار میلیارد تومان از اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی برای افزایش سرمایه بانک مسکن تخصیص داده شده است، سؤال این است: اگر وزارتخانه منابع لازم را در اختیار دارد چرا به تأسیسات زیربنایی مسکن مهر اختصاص نمی‌دهد که به‌قول آقایان ۵۶۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد؟

چرا زمین‌هایی را که از برکت اجرای مسکن مهر ارزش افزوده پیدا کرده و مصوبه دولت را نیز برای هزینه‌کرد در بخش تأسیسات زیربنایی و خدمات روبنایی دارد قرار است به افزایش سرمایه بانک مسکن اختصاص دهند؟

*مدعیان دلالی، اسناد آن را در اختیار افکار عمومی قرار دهند

تسنیم: نظر شما در خصوص کاهش هزینه ۵ میلیون دلاری خرید هواپیما در این دولت و حذف واسطه‌ها چیست؟

نیکزاد: همه ایرلاینها و خطوط هوایی در کشور (به‌جز هما) غیردولتی هستند و به‌خلاف دولت یازدهم که اصرار بر دولتی کردن خریدها و مذاکرات دارد، دولت دهم دخالتی در خرید و نحوه خرید هواپیما نداشت اما تمام حمایتهای فنی و حقوقی را برای تسهیل در خرید انجام می‌داد؛ صنعت هوایی در سال ۸۴ با ۱۱۲ فروند هواپیما فعالیت می‌کرد که با وجود تمام تحریم های شیاطین علیه ملت بزرگ ایران اسلامی این میزان به ۲۲۴ فروند در سال ۹۱ رسید.

اگر کسی مدعی بهره‌مندی ۵ میلیون دلاری دلالان از خرید هواپیما در پیش از این دولت است، باید اسناد آن را بدون هیچ ملاحظه‌ای در اختیار افکار عمومی قرار دهد؛ ما حتماً از این موضوع استقبال می‌کنیم.

اما نکته جالب اینجاست که دستگاه متولی عملکرد خاصی در حوزه توسعه فرودگاهها و صنعت هوایی نداشتند و آنچه تا به حال انجام و افتتاح شده با تأمین مالی و برنامه ریزی دولت قبل بوده و وزارت راه و شهرسازی با اینکه تنها یک سال از دولت یازدهم باقی مانده هنوز از برنامه‌های خود در این حوزه صحبت می‌کنند.

تسنیم: دولت قبل چه اقداماتی در بخش جاده‌ای و ریلی کشور انجام داد؟

نیکزاد: در دولت گذشته ۶۳۲۵۰ کیلومتر انواع راه ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت. علاوه بر این ۴۸۱۵۰ کیلومتر هم با پیشرفت مناسب در اختیار دولت یازدهم قرار گرفت که باید گزارش دهند؛ در طول ۳۴ ماه گذشته چقدر پیشرفت داشته است؟ به‌طور مثال تنها در بخش ریلی ۸۳۷ کیلومتر آماده ریل گذاری تحویل شد که معلوم نیست چه‌مقدار ریل گذاری انجام گرفته است.

تسنیم: و کلام آخر؟

نیکزاد: به نظر می‌رسد طرح این موضوعات در سال پایانی دولت که معمولاً جمع‌بندی و گزارش عملکرد اقدامات انجام شده به مردم است، به‌منظور سرپوش گذاشتن به عدم‌تحقق وعده‌های داده شده باشد؛ به‌ویژه آنکه هنوز گزارشی از اقدامات انجام شده در مسکن اجتماعی، احیای بافت فرسوده، نظام مهندسی، شهرسازی و معماری، تأمین مالی همچون رهن ثانویه و … به مردم داده نشده است.

از طرفی دیگر تکمیل طرح عظیم مسکن مهر نیز با سوء مدیریت موجود در سه سال گذشته تنها ماهانه نیم درصد بوده است، بنابراین مسئولان محترم وزارت راه و شهرسازی به‌جای فرافکنی و انداختن مشکلات به گردن دولت قبل بعد از گذشت ۳۴ ماه، درصدی از برنامه‌های ادعایی خود را عملیاتی کنند؛ بخش راه و بخش مسکن لکوموتیو اقتصاد مقاومتی است و اگر این حوزه فعال شود، به‌دلیل داخلی بودن تمام مؤلفه‌های آن، اقتصاد کشور را بدون نیاز به خارج به حرکت درآورده و از رکود خارج می‌کند؛ و این یعنی تحقق اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *