جریان زندگی و سلامت آن در شهر، جلوه‌ایست از حضور مستمر و امیدآفرین یکایک شهروندان، منظومه‌ای متعادل، که تمامی اجزا و بخش‌های آن، در همبستگی و همدلی پایدار قرار دارند. “شهر آرمانی” سامانه ایست اجتماعی و همبسته، که همه ابعاد و فرایندهای آن در مقامی امن و آرام، استقرار یافته و به عناصر و اعضایش در افق پیش رو امید می‌بخشد.

“شهر آرمانی” جغرافیایی صرف نیست. سرزمینی است که معنویت و مفاهیم آسمانی حیات را به زلال جاری زندگی روی خاک، پیوند می‌دهد. “شهر آرمانی” ناهنجاری‌های تلخ و ناگوار را برنمی‌تابد و در برابر آن واکنش نشان می‌دهد. “آرمان شهر” با نگاهی تکلیف مدار، نسبت به عارضه‌ها و نابسامانی‌ها، طبیبانه می‌نگرد و در مقام درمان آن بر‌می‌آید.

“بافت‌های فرسوده” در ساحت زندگی شهری، به‌مثابه عضو بیمار، روح شهر را می‌آزارد و لاجرم باید به اصلاحش همت گماشت. “بافت‌های فرسوده” رفتارهای جاری شهر را از روند سالم آن خارج می‌سازد و سلامت روح و استحکام دیگر بافت‌های همنشین و همجوار را تهدید می‌نماید.

“گروه توسعه نوسازی خانه سبز” با اعتقادی راسخ و اراده‌ای استوار، قصد آن دارد به درمان این عارضه تاریخی بپردازد و بار این بیماری گریبان‌گیر را از دوش زندگی مردم بردارد و زنجیر این اسارت را از دست و بازوی شهروندانی که حق زندگی سالم دارند، برگیرد.

بافت فرسوده شهری به عرصه ­هایی از محدوده شهرها اطلاق می­شود که به دلیل فرسودگی کالبدی، عدم برخورداری مناسب از دسترسی سواره رو، تاسیسات، خدمات و زیرساخت­های شهری آسیب­پذیر بوده و از ارزش مکانی، محیطی و اقتصادی نازلی برخوردارند.

 • شهر را می­توان به ­سان موجودی زنده همانند انسان دانست که سلامت آن، در گرو سلامت تک ­تک اجزا و اعضای آن است. کارکرد صحیح و درست شهر هنگامی اتفاق می‌افتد که تمامی اعضا ضمن فعالیت صحیح در تعامل و همکاری با یکدیگر باشند.
 • بافت فرسوده یکی از اعضای این موجود زنده است که به شدت فرتوت، ناکارآمد و آسیب پذیر است.
 • بافت فرسوده سلامت خود و سایر اعضا را تهدید می­ کند.
 • مهمترین مشخصه بافت فرسوده عدم هماهنگی با سیستم کلان شهری و ناکارآمدی عملکردی آن است که عمدتا بر اساس فقدان یک برنامه جامع توسعه نوسازی حادث شده است.

شاخص ­ترین مشکلات و مخاطرات بافت ­های فرسوده به شرح ذیل است:

 1. خطرپذیری در برابر زلزله.
 2. مشکلات زیرساختی توسعه شهری.
 3. فرسودگی خطوط انتقال انرژی.
 4. معابر تنگ، باریک و غیر قابل­ دسترس.
 5. فقر محیطی و بالابودن بزهکاری­ های اجتماعی.
 6. فقدان زیرساخت­های شهری مانند فضای سبز.
 7. فقدان سیستم حمل و نقل شهری ایده­ آل.
 8. تنگنا در توسعه ارگانیک و شهرسازی مدرن.
 9. هزینه ­های سنگین نگهداری شهری.

با تعریف فوق هم‌اکنون ۷۰ هزار هکتار (هفتصد کیلومتر مربع) بافت فرسوده در ایران شناسایی شده است که تهران در آن سهم عمده ­ای دارد. طی سال­های اخیر سیاست­ ها و راهکارهای گوناگونی در جهت نوسازی و بهسازی بافت فرسوده وضع گردیده که هرچند اقدام امیدبخش و گاه قابل دفاعی است اما گام موثری در احیای این بافت ­ها به معنای واقعی به حساب نمی‌آید.

تحلیل و آنالیز سیاست موجود نشان دهنده چندگانگی مسئولیت سازمان­ها و نهادهای مسئول و نیز بوروکراسی و پیچیدگی مراحل اداری است که باعث گردیده ساکنان و مالکین مستقر در این بافت­ها با چالشی بزرگ مواجه شوند. مشکل دیگر آن است که عمده ساکنان این بافت­ها از قشر متوسط و ضعیف جامعه تشکیل شده­ اند که سرمایه کافی برای نوسازی نداشته و نیازمند مساعدت و تخصیص تسهیلات و منابع مالی هستند. این در حالی است که این مشکل از یک سو با پیچیدگی اداری بانکی مواجه است و از سوی دیگر این تسهیلات به جای شرکت و سازمان محور، فرد محور می باشد.

مشکل دیگر ساخت‌و‌سازهای سنتی، تجربی و غیر‌مهندسی و تزاید مشکلات بر مشکلات قبلی است به نحوی که بنای غیر‌فنی جدید دارای مخاطرات بسیار بیشتری نسبت به ابنیه‌ای است که هنوز بازسازی نشده است. در شیوه فعلی برای کاهش هزینه­ های ساخت و هزینه تمام شده از کیفیت مواد و مصالح کاسته شده و آنچه هم که مورد استفاده قرار می­ گیرد با ضایع کردن مصالح و سرمایه‌های ملی همراه است.

اعتقاد خانه سبز در احیای بافت فرسوده

به اعتقاد خانه سبز، آنچه در نوسازی بافت­ های فرسوده شهری دیده می ­شود فقدان روش‌های کارآفرینانه لازم دراین عرصه است.

کارآفرینی” فرآیندی است که طی آن فرد کارآفرین با ایده‌های نو و خلاق، فرصت­ های جدید را شناسایی کرده و با بسیج منابع، کسب‌و‌کاری نو را همراه با پذیرش خطر آغاز نموده و توسعه می‌دهد. کسب وکاری که اغلب منجر به معرفی محصول یا ارائه خدمت نوینی به جامعه می­ شود.

کارآفرینی” فرآیندی است با رویکرد کسب وکار، که باعث ایجاد تغییر و تحول از طریق نوآوری همراه با خطر پذیری می­ شود و بانی آن افرادی هستند که فرصت ­های اقتصادی را به شایستگی در می ­یابند و یا خود چنین فرصت‌هایی را می ­آفرینند و خالق ارزش‌هایی برای خویش و جامعه می­شوند.

خانه سبز بر این باور است؛ دولت به تنهایی نمی­تواند عهده ­دار مسئولیت احیای بافت فرسوده گردد و تا­کنون تجربه نشان داده است مردم هم به تنهایی قادر به نوسازی نیستند. حلقه مفقوده در این میان، سازوکار سازمانی جهت ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی (برندهای برتر) در کنار هم، برای ­کاری مشترک و کارآفرینانه با دولت، مردم، جامعه دانشگاهی، صاحبان ایده و انگیزه خواهد بود.

آنچه که در شرایط فعلی دست سیاست­گذاران عرصه نوسازی از آن کوتاه مانده است، پتانسیل ورود سرمایه ­گذاران بخش خصوصی (برندهای برتر) به عرصه توسعه نوسازی بافت های فرسوده است. پتانسیلی که می­تواند در صورت تامین شرایط حضور، وارد این عرصه شده و سرعت کند نوسازی را افزایش چشم‌گیری بخشد.

مهمترین دستاوردهای سازوکار سازمانی در این هم­کاری کارآفرینانه مشترک میان دولت، مردم، سرمایه ­گذاران بخش خصوصی (برندهای برتر)، صاحبان ایده و انگیزه به شرح ذیل خواهد بود:

 1. تولید مسکن ارزان قیمت شهری.
 2. امنیت سرمایه‌گذاری.
 3. سرمایه‌گذاری با جریان نقدینگی ­کم.
 4. سرمایه‌گذاری زودبازده.
 5. قابلیت تجمیع پلاک‌ها.
 6. افزایش اعتماد مردم و مشارکت در نوسازی.
 7. تولید محصول در چارچوب استانداردهای مهندسی.
 8. ورود به بورس و فرابورس.
 9. پتانسیل کاربرد تکنولوژی‌های نو
 10. قابلیت تبدیل شدن به یک “برند”.
 11. کاهش دلال بازی.
 12. خدمات پس از فروش، گارانتی و مدیریت محصول.
 13. امکان ارائه مشوق‌های انگیزشی.
 14. تامین مسکن رزرو.
 15. امکان واگذاری محصول با شرایط ویژه.

TNBF-Chart03